عصر قم

آخرين مطالب

امام جمعه قم: کشف حجاب حرام شرعی و سیاسی است/ با توطئه دشمن نباید ساده برخورد کرد/ مردم، دستگاه های مسئول و خانواده ها با کشف حجاب برخوردی سازنده، قاطع و عبرت آموز داشته باشند روحانیت

امام جمعه قم: کشف حجاب حرام شرعی و سیاسی است/ با توطئه دشمن نباید ساده برخورد کرد/ مردم، دستگاه های مسئول و خانواده ها با کشف حجاب برخوردی سازنده، قاطع و عبرت آموز داشته باشند
  بزرگنمايي:

عصر قم - به گزارش جماران؛ خطیب جمعه قم گفت: رعایت ظواهر دینی و عفاف و حجاب تکلیفی مهم و الزامی است، کشف حجاب حرام شرعی و سیاسی است و دشمنان ما با برنامه و نقشه وارد شدند و ما نیز باید با برنامه وارد شویم. با توطئه دشمن نباید ساده برخورد کرد، مردم قم، دستگاه های مسئول و خانواده ها باید طبق وظیفه خود با این منکرها برخوردی سازنده، قاطع و عبرت آموز داشته باشند.
سید محمد سعیدی در خطبه‌های نمازجمعه 3 فروردین 1403 که در مصلی قدس قم برگزار شد، عنوان کرد: ماه رمضان، ماه تقوا، خودسازی است. در ماه رمضان سیر سلوک الی الله با گام‌های استوارتر پیموده می‌شود؛ زیرا در ماه مهمان خداوند هستیم.
وی با بیان اینکه کسی که به ضیافت الهی می‌رود ابتدا باید خودش را پاک و پاکیزه کند، گفت: در ماه رمضان به برکت روزه‌، مردم از تقوای بیشتری برخوردار می‌شوند به همین خاطر آمار جنایت و جرم‌ها کاهش پیدا می‌کند.
امام جمعه قم با اشاره به میلاد امام حسن (ع) اظهار کرد: امام حسن (ع) در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در مدینه متولد شدند.
وی بیان کرد: درباره شباهت امام حسن (ع) به حضرت محمد(ص) و حضرت خدیجه(س) روایت های متعدد وارد شده است و ابن شهرآشوب از امام حسن (ع) نقل می‌کند:«خدای سبحان علی بن ابی‌طالب را در صُلب ابوطالب به صورت محمد (ص) آفرید، حسین بن علی علیهما السلام شبیه ترین مردم به فاطمه علیهاسلام است و من شبیه ترین مردم به خدیجه کبری علیها سلام هستم.»
وی گفت: مرحم صدوق در کتاب من لایحضر فقیه از امام حسن (ع) نقل کرده است:« إنَّ اللّهَ عز و جل خَلَقَ شَهرَ رَمَضانَ مِضماراً لِخَلقِهِ یَستَبِقونَ فیهِ بِطاعَتِهِ إلی رِضوانِهِ، فَسَبَقَ فیهِ قَومٌ فَفازُوا وتَخَلَّفَ آخَرونَ فَخابُوا؛ خدای متعال، ماه رمضان را به عنوان میدانی برای مسابقه آفریدگانش آفرید تا به وسیله فرمان بُرداری از خدا، به سوی رضای الهی سبقت بگیرند. گروهی پیش افتاده، برنده شدند و گروهی هم عقب مانده، محروم گشتند.»
نماینده ولی فقیه در قم افزود: قم از گذشته تا کنون از لحاظ فرهنگی و معنوی نه تنها سرمشق کشور بلکه سر مشق جهان اسلام بوده است. قم به خاطر ویژگی و رسالتی که دارد در حوزه‌های گوناگون به ویژه در زمینه فرهنگ و عفاف و حجاب فراتر از شهرهای دیگر است و این امر از دغدغه های مهم رهبر معظم انقلاب، مراجع تقلید، حوزه علمیه و مردم متدین قم است.
وی ادامه داد: رعایت ظواهر دینی و عفاف و حجاب تکلیفی مهم و الزامی است، کشف حجاب حرام شرعی و سیاسی است و دشمنان ما با برنامه و نقشه وارد شدند و ما نیز باید با برنامه وارد شویم. با توطئه دشمن نباید ساده برخورد کرد، مردم قم، دستگاه های مسئول و خانواده ها باید طبق وظیفه خود با این منکرها برخوردی سازنده، قاطع و عبرت آموز داشته باشند.
خطیب جمعه قم بیان کرد: مردم در دعای تحویل سال خداوند را « یا مقلّب الْقلوب و الْأبْصار یا مدبّر اللّیْل و النّهار یا محوّل الْحوْل و الْأحْوال» خطاب می کنند و سرانجام حاجت خود را «حوّلْ حالنا إلی أحْسن الْحال» بیان می کنند. یعنی بهترین حالات، روزها و وضع‌ها را برای ما فراهم کن. همت والای انسان مسلمان همین است که در همه زمینه ها به بهرین‌ها دست پیدا کند.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) در رابطه با شعار سال گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند: اگر بخواهیم جهش تولید داشته باشیم باید اقتصاد را مردمی کنیم و پای مردم را به عرصه تولید را به نحو محسوسی باز کنیم و موانع حضور مردم را برطرف کنیم.
وی ادامه داد: این شعار رهبر معظم انقلاب برگرفته از آموزه‌های دینی و قرآنی است؛ خداوند در آیه 60 سوره انفال می‌فرماید:« هُوَ الَّذِی أَیَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَبِالْمُؤْمِنِینَ؛ اوست که به نصرت خود و یاری مؤمنان تو را مؤیّد و منصور گردانید.»
آیت الله سعیدی افزود: در نظام مقدس جمهوی اسلامی، مردم از ابتدا تا امروز، جایگاه والایی داشته اند و نظام ما با اتکا به دو بال «توکل به خداوند» و «توان و همراهی مردم» از معبرهای سخت عبور کرده است و اکنون نیز با مشارکت گسترده مردم می‌توان از مشکلات اقتصادی عبور کرد.
وی بیان کرد: جهش تولید زمانی اتفاق می افتد که تولید افزایش پیدا کند و مردم هم کالاهای مورد نیاز خود را از کالاهای ایرانی تهیه کنند. برای تحقق شعار سال لازم است که کارگروه‌های تخصصی در همه دستگاه‌ها راه اندازی شود تا ضمن پرهیز از طرح‌های عجولانه و غیرمرتبط از فوت وقت جلوگیری شود.
وی اظهار کرد: کسانی که نمی‌خواهند و نمی‌گذارند کارها به دست مردم بی افتد دو هدف را دنبال می‌کنند اول اینکه به دنبال منافع حرام و نامشروع خودشان هستند و دوم اینکه با این سنگ‌اندازی‌ها برای دشمن کار می‌کنند و مزدوران آمریکا جنایتکار و صهیونیست‌های کودک کش هستند و به همین خاطر مسئولین باید دست این خیانتکاران و جاسوس های اقتصادی دشمن را از دخالت در امور کشور کوتاه کنند.
امام جمعه قم در رابطه با غزه مظلوم و مقتدر غزه گفت: مفهوم‌های انسانی در جهان سیاست همیشه دست آویز امیال و اهداف سیاسیون و جهانخواران بوده است به گونه‌ای که حتی جان افراد ابزار دیت جریان دقدرت های سیاسی قرار می‌گیرد تا از آن ابزار فشار درست کنند.
وی با اشاره به فجایع غزه یادآور شد: مقاومت همچنان قدرتمند و مقاوم ایستاده است و سرانجام بینی صهیونیست های جنایتکار را به خاک خواهد مالید. دشمنان اسلام و فلسطین بدانند طوفان الاقصی خاموش شدنی نیست و شما شاهد خواهید بود که دنیا آینده دنیا فلسطین است و رژیم غاصب اسرائیل از نقشه جغرافیا محو خواهد شد.
آیت الله سعیدی در خطبه اول عنوان کرد: در قران حدود 60 بار کلمه تقوا امده است که به مومنین خطاب می کند:«اتقوا الله». اما توصیه به تقوا در آیه 102 سوره آل عمران « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ؛ ای اهل ایمان، از خدا بترسید چنانچه شایسته خدا ترس بودن است، و نمیرید جز به دین اسلام.» و آیه 16 سوره تقابن:« فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ؛ پس تا بتوانید خدا ترس و پرهیزکار باشید » بسیار تکان دهنده است.
وی با بیان اینکه ماه رمضان ماه بیداری، هوشیاری، عبادت و خودسازی است و همه باید درتعمیق و تقویت ارتباط با خداوند تلاش مضاعف کنیم، اظهار کرد: ماه رمضان از جمله گوهرها و فرصت‌های باارزشی است که بهره گیری از آن درگرو شناخت و معرفت کافی آن است.
آیت الله سعیدی با اشاره به اینکه برای شناخت بیشتر این ماه باید به ائمه (ع) روجوع کنیم، ادامه داد: پیامبراکرم (ص) روایت شده است: «اسلام همچون درختی ثابت و استوار است که ریشه آن ایمان، رگ هایش نماز، آب آن زکات و شاخ و برگ آن روزه است.» این روایت نشان می‎دهد که اگر کسی می خواهد شجره طیبه اسلام در جانش نفوذ کند یکی از شرایط اش روزه گرفتن است.
امام جمعه قم بابیان اینکه اسلام آیین محبت است، اظهار کرد: صله رحم یکی از شاخصه‌های ماه رمضان است و به انجام این عمل در ماه رمضان تاکید بیشتری شده است.
وی با اشاره به لوزم تدبر و تفکر در آیات گفت: تدبیر یعنی این که انسان نهایت و عاقبت کار را ببیند و تنها چهره کار را نبیند و عاقبت اندیشی کند. در هنگام قرائت باید در آیات قرآن دقت و تدبر کرد اگرچه قرائت و تلاوت کلام الهی به ویژه در ماه رمضات اجر و ثواب زیادی دارد اما خداوند در قرآن به تفکر در آیات تاکید کرده است.
امام جمعه قم اضافه کرد: ماه رمضان بهار عبادت است و همانطور که بهار طبیعت باعث نشاط در جسم انسان می‌شود در ماه رمضان نیز انسان باید بر اثر عبادت نشاط و طروات روحی پیدا کند و این میسر نمی‌شود مگر اینکه انسان قبل از ماه رمضان برای این ماه آمادگی پیدا کرده باشد و اولین مرحله این آمادگی، توبه است.
وی ادامه داد: برای اینکه ماه راضان را خوب درک شود باید کینه‌ها، حسادت‌ها و غل و غش ها از روح و قلب زدوده شود تا بتوان روزه دار واقعی شد.
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) گفت: یکی از آسیب هایی مهمی که باعث می‌‍شود که انسان توجه در عبادت نداشته باشد ارتکاب گناه است.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/594725/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آیت‌الله جوادی آملی: غربی‌ها هویت خود را به حراج گذاشته‌اند

آیت‌الله العظمی جوادی آملی: بسیاری از مردم غرب خودشان را به تاراج گذاشته‌اند/ همان طوری که قرآن توانست جاهلیت کهن را از بین ببرد، می تواند جاهلیت جدید را هم از بین ببرد و ما دیگر شاهد جریان غزه و امثال غزه نباشیم

قوی نباش!

«من خیالم تخت است» برای بچه‌ها

بهره برداری از جایگاه سوخت پاک در ایستگاه راه آهن قم

◄ افزایش 41 درصدی پاسخگویی به تماس های مردمی با مرکز مدیریت راه های استان قم

فعال شدن 4 بلوک از شهرک خودرو قم

فروش بلیت قطار‌های حومه‌ای قم فقط از نرم افزار سبرا

پیکر دو فرد غرق‌شده در سیلاب بلوچستان پیدا شد

اعزام زائران عمره از بامداد فردا

پیام تبریک رحیم سرهنگی به مناسبت سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سلطان کوکائین تهران دستگیر شد

دفاع تمام قد وزیر کشور از بازگشت گشت ارشاد

نقد و بررسی کتاب معصومه آل محمد (س) در قم

برگزاری نشست تخصصی «چالش‌های تصویرسازی» در قم

نرم افزار جامع اصول فقه نسخه 3 در قم رونمایی می‌شود

رونمایی از نرم‌افزار «اصول فقه» با حضور رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام در قم

نرم افزار کتابخانه و درختواره جامع اصول در قم رونمایی شد

رونمایی از نرم افزار کتابخانه و درختواره جامع اصول در قم

رونمایی از نرم افزار جامع اصول فقه در قم

جابه جایی 6 میلیون مرسوله پستی در قم

رونمایی از کتاب «اولین برف» در قم

فعالیت 181 کتابخانه در کانون‌های مساجد استان قم/ برگزاری مسابقه کتابخوانی ویژه اعضای کانون‌ها

فعالیت 181 کتابخانه در کانون‌های مساجد استان قم

عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی قم در سالروز رحلت علامه طباطبایی

عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی قم به مناسبت هفته کتاب

عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی قم به مناسبت هفته کتاب

برگزاری پویش کتابخوانی «من یار مهربانم» در قم

برگزاری پویش کتاب‌خوانی «من یار مهربانم» در قم

جشن کتاب با هدف عدالت فرهنگی در قم برگزار می‌شود

رونمایی از 42 عنوان کتاب در قم

قم در سه حوزه کتاب دین،دفاع مقدس و کودک و نوجوان در کشور شاخص است

عضویت در کتابخانه‌های عمومی قم به مناسبت هفته کتاب رایگان شد

معرفی هزار و 300 عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی قم

معرفی 1300 عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب دانش‌آموزی قم

جشن 10 سالگی انتشارات کتابک در قم برگزار می‌شود

همه ظرفیت‌ها برای گسترش کتابخوانی در استان قم به کار گرفته شود

زنگ هفته کتاب و کتابخوانی در مدارس استان قم به صدا درآمد

بهره برداری از کتابخانه تخصصی «جهاد و مقاومت و تاریخ انقلاب اسلامی» در قم

تجلیل از کتابخوان‌های برتر قم

48 هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان قم هستند

معاون وزیر ارشاد: استان قم پرچم‌دار کتاب‌آرایی است

استان قم پرچم‌دار کتاب‌آرایی است

«کتابک» 10 ساله شد / رونمایی از 42 عنوان کتاب کودک در قم

اهدای 1402 جلد کتاب کودک به مناطق محروم/ 42 عنوان کتاب کودک در قم رونمایی شد

سالانه 11 هزار کتاب در قم مجوز چاپ می‌گیرد

رونمایی از کتاب «قصه راستگو» در قم

شعبه جدید پاتوق کتاب در پریسان قم افتتاح می‌شود

کتاب «نشانی نشانه‌ها» در قم رونمایی می‌شود

کتاب «نشانی نشانه ها» روز شمار دفاع مقدس قم رونمایی شد