عصر قم

آخرين مطالب

گزارشی از جزئیات عملکرد مفسده‌آمیز دو چهره برجسته کانون وکلا اجتماعی

گزارشی از جزئیات عملکرد مفسده‌آمیز دو چهره برجسته کانون وکلا
  بزرگنمايي:

عصر قم - تسنیم / ماجرای تخلفات "ع.ا" و "ج.م" دو چهره کانون وکلا مربوط به تبانی با یکی از قضات بانفوذ است که فرد مذکور قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری واحد اکسفورد را داشته است؛ در این گزارش به بررسی جزئیات این تخلف پرداخته‌ایم.
دانشگاه آزاد اسلامی اخیراً دو نفر از اساتید حقوق خود را به دلیل "تقلب" از تدریس در این دانشگاه تعلیق کرده است، این دو از مسئولان سابق کانون وکلای دادگستری مرکز هستند: "ج.م" و "ع.ا".
"ع.ا" خبر تعلیق خود را در صفحه اختصاصی خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و نوشته: "ادعایی مطرح شد مبنی بر اینکه اینجانب و رئیس پیشین دانشکده (جناب دکتر ...) چند سال قبل فرم امتحان جامع دانشجویان را به امضای احد از استادان نرساندیم و از این جهت مرتکب تخلف آموزشی شدیم. پیرو این ادعای عجیب، هیئت انتظامی بدوی با حضور 12 - 13 نفر (برخلاف رویه قانونی) و همراه با عکاس - فیلمبر‌دار تشکیل جلسه داد که نتیجه آن، تعلیق دو ساله این‌جانبان از هیئت علمی بود."
"ج.م" دیگر استاد تعلیقی هم در یادداشتی در صفحه شخصی خود آورده: "در کمال شگفتی مطلع شدم که رأی محرومیت از عضویت هیئت علمی گزارش‌کننده فساد و مدیر گروه در هیئت عالی مستقر در شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید شده است تا پاسداشتی باشد بر 23 سال خدمت خالصانه هیئت علمی و 15 سال مدیریت دلسوزانه و توام با مقابله فساد در دانشگاه البته در این مورد مستندات و گفتنی‌ها بسیار است که در زمان خود ارائه خواهد شد. به هر حال حفظ اصول و ایستادگی در مقابل فساد و اقدامات فراقانونی در هر جایی که باشد هزینه‌ای دارد که باید پرداخت."
رأی قطعی محکومیت "ع.ا" در مرداد ماه صادر شده بود
خبرگزاری تسنیم در تاریخ 9 شهریور سال جاری خبری به انضمام تصویر یک رأی قطعی با عنوان "ع.الف از رؤسای سابق کانون وکلای دادگستری مرکز محکوم شد" منتشر کرد که در بخشی از این مطلب آمده بود: "ع.الف" یکی از رؤسای سابق کانون وکلای دادگستری مرکز به سبب نقض مقررات دانشگاه آزاد اسلامی و اعمال نمره برای یکی از دانشجویان خود در آزمون جامع مقطع دکتری بدون رعایت ضوابط و مقررات نمره‌دهی دانشگاه، با شکایت یکی از اساتید دانشگاه مواجه شد. هیئت انتظامی بدوی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران رأی به محکومیت و انفصال "ع. الف" داد که با اعتراض محکوم علیه، در هیئت تجدیدنظر هم مورد تأیید قرار گرفت."
بنابراین موضوع تعلیق از تدریس ع.ا و رأی قطعی شعبه اول هیئت تخلفات انتظامی دانشگاه آزاد اسلامی (مخصوص اعضای هیئت علمی) تابستان گذشته به وی ابلاغ شده بود و اینکه چرا آقای ع.ا حالا بعد از چندین ماه، اقدام به انتشار این خبر کرده است، جای سؤال جدی دارد!
واقعیت تخلفات "ع.ا" و "ج.م" روسای سابق کانون وکلا چیست؟
جریان تخلفات "ع.ا" و "ج.م" به این صورت است که یکی از قضات بانفوذ دادگستری در مقطع دکتری واحد اکسفورد ثبت‌نام می‌کند. تحصیل در این واحد کاملا به زبان انگلیسی است اما فرد بانفوذ در دوران ریاست "ج.م" بر دانشکده حقوق واحد تهران مرکز بدون حضور در آکسفورد، واحدهای خود را در واحد تهران مرکز می‌گذراند! در حالیکه این دانشجو، تسلطی به زبان انگلیسی نداشته تا بتواند مرحله آزمون جامع را طی کند.
پیشتر نیز "ص.ز" که نایب رئیس ع.ا در کانون وکلا بود در آزمون زبان، فرد دیگری را به جای خود به جلسه آزمون فرستاده بود که بعداً این تقلب نیز کشف شد!
در مورد اخیر، سعی این دو چهره سرشناس کانون وکلا بر این بود که قضیه جدیدی مانند قضیه ص.ز به چشم نیاید؛ بر همین اساس، دانشجوی مذکور (قاضی بانفوذ دادگستری) در آزمون جامع شرکت کرد و قبل از اینکه استاد آن درس، نمره‌ای اعلام کند صورتجلسه‌ای با امضای ع.ا (مدیرگروه) و ج.م (رییس دانشکده) تهیه و در آن نمره دانشجو را 14 اعلام کردند!
 اما در ادامه به دلیل اینکه "استاد درس مذکور از امضای صورتجلسه مذکور امتناع کرد" تخلف این دو چهره لو رفت! چند روز بعد از این جریان، استاد مربوطه در محل دانشکده حقوق با ج.م درگیر می‌شود و اعلام می‌کند که نمره دانشجوی مذکور باید به 8 تقلیل یابد.
در ادامه، رئیس دانشکده (ج.م) اقدام به انتخاب دو مدرس دیگر برای تصحیح ورقه دانشجوی مورد اشاره می‌کند که دست بر قضا، این دو مدرس هم اعلام می‌کنند که نمره این دانشجو زیر 5 است!
ج.م هم به جای اقدام صحیح و تصحیح نمره، گزارشی دربردارنده عناوین مجرمانه علیه استاد درس تهیه کرده و علیه وی شکایت کیفری هم می‌کند که شکایت کیفری نیز در مرجع قضایی رد شده و استاد درس از این اتهامات مبرا می‌شود که همین امر، نشان دهنده صحت اظهارات این استاد درباره تخلف ج.م است.
در ادامه ج.م علیه استاد مربوطه، پرونده انتظامی تشکیل می‌دهد و این بار، استاد را با محکومیت انتظامی مواجه می‌کنند! اما هیچگاه نمره دانشجوی مورد اشاره در سیستم تغییر نمی‌کند و دانشجو هم بلافاصله موضوع رساله دکتری خود را اعلام و گروه هم با فاصله‌ای بسیار کم در نخستین جلسه مطرح و آن را تصویب می‌کند و شخصی به نام "ح.ح" که عضو هیئت مدیره کانون وکلا بود و به دلیل پرونده قضایی مدتی هم بازداشت موقت بود را به عنوان استاد راهنما تعیین و خود ع.ا هم استاد مشاور این رساله می‌شود!
در نهایت، استاد درس زبان علیه ع.ا و ج.م شکایتی را مطرح می‌کند و پرونده در کمیته انضباطی اساتید استان تهران مطرح می‌شود و ادعای استاد موجه تشخیص داده شد و موجب محکومیت این دو چهره شاخص کانون وکلا به مجازات انتظامی شد.
ج.م و ع.ا به رای بدوی اعتراض کردند و از همه توان خود برای فشار بر هیئت تجدیدنظر استفاده کردند اما در نهایت رای محکومیت در هیئت تجدید‌نظر نیز تایید شد.
اخیراً هیئت عالی (که مقاماتی از شورای انقلاب فرهنگی و دبیر آن در آن عضویت دارند) هم در این زمینه تشکیل جلسه داد و با توجه به مستندات جدیدی که از مراجع نظارتی واصل شده، مجدداً این حکم تایید شد.
جزئیات این پرونده، اهمیت ورود به موقع هیئت انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی را به اثبات می‌رساند و نظارت‌های اینچنینی عاملی برای رشد سطح علمی اساتید و ارتقای سطح رشته مهم حقوق و جلوگیری از شکل‌گیری باندهای فاسد قدرت و ثروت در دستگاه‌های حساس با سوء‌استفاده از مسؤلیت‌های حساس محسوب می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/377111/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نصب دوربین‌های ثبت تخلف در محور غدیر قم

مسمومیت دانش آموزان چهار مدرسه دیگر در قم

مسمومیت دانش آموزان چهار مدرسه در قم

چه فیلم هایی در جشنواره فجر قم اکران می شود؟

اولویت سرمایه‌گذاری وزارت تعاون، استان‌های با نرخ بیکاری بالا است

تکریم خانواده شهدا موجب تقویت روحیه ایثارگری در جامعه می‌شود

پیرمرد اهل خوی: وضعیت خانه و همسرم را به رئیس‌جمهور اطلاع دهید

معرفی تیم‌های برتر دور رفت لیگ کاراته وان قم

مسمومیت 35 معتکف در دو مسجد کرج

اظهارات رئیس جمهور در جلسه مدیریت بحران آذربایجان‌غربی با محوریت زلزله خوی

مرکز جهاد آب رسانی در وزارت نیرو تشکیل شد

ششمین حادثه مسمومیت با گاز سمی در مدارس دخترانه قم/ دانش‌آموزان دختر باز هم مسموم شدند

مراسم معنوی اعتکاف به روایت تصویر در قم

ششمین مسمومیت در مدارس دخترانه قم

تمرکز شهرداری برای حل مشکلات هسته مرکزی شهر قم/ افتتاح تقاطع نماز تا پایان سال

دستگیری قاتل فراری در تربت‌جام

پای سیمرغ جشنواره فجر به قم باز شد

برنامه‌های مسجد مقدس جمکران در هفته جاری اعلام شد

کلاهبرداری 73 میلیاردی یک شرکت صوری در قم

بازداشت سه متهم اصلی درگیری در خراسان رضوی

اکران 16 فیلم بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر در استان قم

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 16 بهمن 1401

هوای 7 کلانشهر قابل قبول

برنامه اکران فیلم‌های جشنواره فجر در قم مشخص شد

700 ورزشکار بدنساز به قم رفتند

کلاهبرداری 730 میلیاردی با تاسیس شرکت صوری در قم

دستگیری زن دندانپزشک قلابی در گلوگاه

سفر اعضای هیئت‌رئیسه فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس به خوزستان

پویش مبارزه با سرطان در استان مرکزی برگزار شد

اینفوگرافیک | نرخ طرح ترافیک برای سال آینده چقدر است؟

برگزاری آیین افتتاحیه نمایشگاه «همسفر با نور» در موزه ملی انقلاب اسلامی

رویکرد اصلی منطقه 10، افزایش سرانه‌های فرهنگی است

دستگیری فراری مالیاتی با بدهی 1200 میلیارد تومانی

حضور سرزده معاون استاندار در اداره کار قم

فروش چهار میلیاردی گیشه قم/ 16 فیلم جشنواره فجر در قم اکران می‌شود

قم میزبان چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر می‌شود

«جهانی» سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران شد

افزایش شاخص طول عمر ایرانیان پس از انقلاب

اعلام جزییات مهمی از عفو ده‌ها هزار نفری متهمان و محکومان

اکران 16 فیلم جشنواره فجر در قم

نمایشگاه «همسفر با نور» شرکت واحد اتوبوسرانی تهران فعالیت خود را آغاز کرد

آغاز اردوی راهیان نور در بافق

مراسم نواختن زنگ انقلاب و جشن دهه فجر در مدارس منطقه 20 اجرا شد

برگزاری مراسم تجلیل از پدران شهدای منطقه 12

جشن بزرگ میلاد امام علی (ع) در میدان جمهوری اسلامی برگزار شد

ارسال 150 فیلمنامه به دبیرخانه «جشنواره فیلمنامه نویسی هشت نوشت»

کلاهبرداری با برنامه‌های رسیدساز جعلی تلفن همراه

انتقال پیکر کوهنورد فقید کرمانشاهی از ارتفاعات پرآو

برگزاری جشنواره فیلم فجر در سه سینمای منتخب استان قم

افتتاح طرح توسعه سه واحد صنعتی و تولیدی در قم