عصر قم

آخرين مطالب

دانش‌آموزان برای حضور در کلاس باید کارت واکسن داشته باشند؟ اجتماعی

دانش‌آموزان برای حضور در کلاس باید کارت واکسن داشته باشند؟
  بزرگنمايي:

عصر قم - همشهری آنلاین / معاون متوسطه آموزش و پرورش با اشاره به تشکیل کمیته سلامت در هر مدرسه گفت: با تشکیل کمیته سلامت در مدرسه ما خانواده‌ها را مطلع می‌کنیم که اگر در یک خانواده شخصی در معرض بیماری کرونا قرار دارد یا مبتلا شد چه کاری باید انجام دهد.
علیرضا کمره‌ای معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره برنامه‌ها و محورهای مورد نظر برای بازگشایی حضوری مدارس اظهار داشت: از ابتدای مهرماه فعالیت‌های آموزشی در آموزش و پرورش آغاز شده است. فعالیت‌های آموزشی هم به صورت حضوری، غیرحضوری یا روش‌های ترکیبی خواهد بود. بنابراین هیچ مدرسه‌ای نباید بدون فعالیت آموزشی باشد و هرگز چنین مجوزی برای مدارس وجود ندارد. اگر جایی مدرسه‌ای باشد که هنوز فعالیت آموزشی را شروع نکرده مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.
وی در خصوص الگوی بازگشایی مدارس در سال 1400 توضیح داد: رویه ما در الگوی بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 1400 این است که به تدریج، با حوصله و با آرامش به سمت بازگشایی حضوری مدارس برویم. از این رو برای این کار اولویت‌هایی را در نظر گرفته‌ایم. به عنوان مثال مدارس روستایی در کشور در اولویت بازگشایی قرار دارند.
معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مدارس روستایی جمعیت کمی دارند و امکان رعایت مفاد شیوه‌نامه‌های بهداشتی در آن‌ها وجود دارد. همچنین رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از شاخصه‌های اصلی برای بازگشایی حضوری مدارس بوده و این قانون در مدارس روستایی به راحتی قابل اجراست.
کمره‌ای گفت: مدارس روستایی و عشایری درصورتی‌که کلاس‌های زیر 15 نفر دارند، می‌توانستند در همان ابتدایی مهر آموزش حضوری را شروع کنند. در نهایت اگر همین مدارس روستایی و عشایری کلاس های‌شان کمتر از 30 نفر جمعیت داشته باشد می‌توانستند از نیمه دوم مهر ماه بازگشایی خود را شروع کنند که خوشبختانه از 15 مهرماه وارد فرایند بازگشایی شده‌اند.
3.5 میلیون دانش‌آموز ابتدایی در شهرستان‌ها به مدرسه رفتند
معاون سرپرست آموزش و پرورش افزود: در واقع از مهرماه همه مدارس عشایری و روستایی مجاز بودند از 15 مهرماه وارد فرایند بازگشایی شده و آموزش حضوری را شروع کنند بنابراین در مهرماه همه مدارس روستایی و عشایری که حدود سه و نیم میلیون نفر دانش آموز دارند آموزش خود را شروع کردند.
وی در خصوص سایر گروه‌هایی که می‌توانند به شکل حضوری در مهرماه در مدارس باشند، گفت: گروه دیگری که می‌توانند در مهر ماه به شکل حضوری در مدارس حضور داشته باشند، دانش آموزان شاخه کاردانش و فنی و حرفه‌ای هستند که برای گذراندن دروس مهارتی به مدت دو روز در هفته می‌توانند در فضای کارگاهی مدرسه حضور داشته باشند. این موضوع فقط برای دروس مهارتی است و دروس تئوری از طریق تلویزیون و فضای مجازی ارائه می‌شود.
کمره‌ای درباره پایه‌های ابتدایی گفت: گروه دیگری که در مهرماه مجاز به آموزش حضوری هستند دانش آموزان کلاس اول ابتدایی در شهرها و روستاها هستند که می‌توانستند به صورت مدیریت شده با هماهنگی اولیا، معلمان و مدیران در مدرسه حضور پیدا کنند تا با مدرسه و معلم خود آشنا شوند، این ارتباط می‌توانست یک روز در هفته انجام شود.
بازگشایی مدارس برای جمعیت بالای 300 نفر در نیمه دوم مهر
معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: جمعیت دانش‌آموزان روستایی، دانش‌آموزان اول و دوم ابتدایی و هنرستانی‌ها تقریبا 4.5 میلیون نفر می‌شود. البته ما نمی‌دانیم در مقطع ابتدایی همه دانش‌آموزان در مدارس حضور پیدا کرده اند یا نه ولی در مورد استان‌ها می‌دانیم که حدود 3.5 میلیون دانش آموز به صورت حضوری در ماه جاری به مدرسه رفته‌اند. همچنین تعداد دانش‌آموزان کاردانش و فنی و حرفه‌ای 965 هزار نفر است که درس مهارتی دارند.
وی در توضیح نحوه بازگشایی مدارس با جمعیت بالای 300 نفر گفت: سایر مدارس که در شهرهای مختلف هستند و جمعیت کمتر از 300 نفر دارند، در نیمه اول مهر توانستند به سمت بازگشایی حرکت کنند و در نیمه دوم مهر هم مدارسی که بیش از 300 نفر هستند، وارد فرایند بازگشایی مدارس خواهند شد. البته این بدان معنا نیست که مدارس پرجمعیت هرروز حضوری هستند. به همین خاطر آنان ناچارند که گروه‌بندی انجام داده و آموزش ترکیبی ارائه دهند.
بازگشایی مدارس تابع واکسیناسیون دانش‌آموزان نیست
کمره‌ای اظهار کرد: برای فرآیند بازگشایی مدارس لازم است یک فرم هشت شاخصه‌ای در رابطه با بحث بهداشتی مطابق با منطقه‌ای که مدرسه در آن قرار دارد توسط مدرسه تکمیل شود. بر اساس این مجوز مدیر باید شرایط حضوری مدرسه خود را در اعلام کرده و سپس آموزش را شروع کند.
معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اگر واکسیناسیون ادامه داشته باشد ما قادر خواهیم بود در آبان ماه شاهد بازگشایی قابل توجهی از مدارس کشور و انجام فعالیت حضوری در آن باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه بارها گفته شده حتی با تزریق واکسن امکان ابتلا به بیماری وجود دارد، نوع مواجهه شما با دانش‌آموزانی که مشکوک به کرونا بوده و یا اعضای خانواده آن‌ها مبتلا به کرونا هستند چگونه خواهد بود؟ اظهار داشت: بازگشایی مدارس تابع واکسیناسیون دانش‌آموزان نبوده و این در کشورهای دیگر نیز صادق است.
کمره‌ای گفت: واکسیناسیون دانش‌آموزان به تازگی شروع شده ولی بحث بازگشایی مدارس از قبل مطرح بوده است. اما واکسیناسیون معلمان در این تصمیم تعیین‌کننده بوده و بخشی از برنامه ما برای بازگشایی واکسیناسیون معلمان بوده است.
این مسئول اضافه کرد: خوشبختانه تاکنون بیش از 85 درصد معلمان واکسینه شده و بخش زیادی از آن‌ها نیز دوز دوم خود را دریافت کرده‌اند. واکسیناسیون معلمان، کادر مدرسه و حتی خانواده‌ها می‌توانست در اولویت بازگشایی مدارس قرار بگیرند که خوشبختانه این موضوع نیز به سرعت پیش رفته است.
ضرورت تشکیل کمیته سلامت در هر مدرسه برای شناسایی دانش آموزان مشکوک به کرونا
وی عنوان کرد: ما برای جلوگیری از شیوع کرونا در مدارس چند فعالیت را بر اساس پروتکل‌های بهداشتی باید انجام بدهیم. اول اینکه هر مدرسه باید یک کمیته سلامت تشکیل بدهد. این کمیته مقدمات کار را بررسی می‌کند، ملاحظات لازم را انجام می‌دهد و آگاهی‌های لازم را به خانواده‌ها ابلاغ می‌کند.
معاون متوسطه آموزش و پرورش با اشاره به تشکیل کمیته سلامت در هر مدرسه گفت: از این رو ما باید خانواده‌ها را مطلع کنیم که اگر در یک خانواده شخصی در معرض بیماری کرونا قرار دارد و یا مبتلا شد چه کاری باید انجام دهد. همچنین اگر علائمی در دانش آموز مشاهده کردند چگونه باید با او برخورد کنند. همه این امور در کمیته‌های سلامت لحاظ خواهد شد و خانواده‌ها موظفند نسبت به آن عمل کنند.
کمره‌ای گفت: بهداشت محیطی یکی از عوامل مهمی است که طی ده شاخص مهم به مدارس و کمیته سلامت تاکید شده و اساسی‌ترین شاخصه آن زدن ماسک توسط دانش آموزان و معلمان است. همه این شاخص‌ها برای حفظ ایمنی دانش‌آموزان لحاظ می‌شود. البته ارزیابی بهداشتی مدرسه به عنوان یک مقدمه حتماً انجام خواهد شد.
وی بیان کرد: با همکاری مراکز بهداشتی در 14 استان، هر 15 روز بر اساس یک فرم که دارای 100 امتیاز است بخشی از مدارس به صورت رندوم بررسی می‌شوند و طبق ملاحظات و شاخص‌هایی که در نظر گرفته شده بود به آن‌ها امتیاز می‌دهند تا ما نیز مطمئن شویم مدارس نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشت چقدر اهتمام می‌ورزند.
هنوز در خصوص ارائه کارت واکسن برای حضور در مدرسه تصمیم‌گیری نشده است
معاون سرپرست آموزش و پرورش در پاسخ به به این سوال که اگر دانش آموزی نخواهد واکسن بزند یا والدینش اجازه تزریق واکسن را ندهند، تکلیفش چه می‌شود، گفت: واکسیناسیون دانش‌آموزان برای گروه سنی تابع ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت است.
کمره‌ای در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود دانش‌آموزان برای ورود به مدرسه کارت واکسیناسیون همراه داشته باشند ولی اگر واکسن تزریق نکرده باشند، چطور می‌توانند در کلاس حضور داشته باشند، گفت: هنوز در این زمینه هیچ چیزی نه در مورد بزرگسالان و نه در مورد دانش آموزان طراحی نشده است.
معاون متوسطه وزارت آموزش و پروش گفت: ما تلاش کردیم موقعیت‌های مختلف آموزش اعم از حضوری و غیرحضوری را ایجاد کنیم اما آموزش حضوری که به علت کیفیت آموزشی به دنبال آن هستیم، تابع واکسیناسیون دانش‌آموزان نیست. ولی با واکسیناسیون دانش آموزان می‌توانیم اطمینان بیشتری نسبت به اینکه سیاست‌های آموزش حضوری را دنبال کنیم، داشته باشیم.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/332885/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می‌شود؟

تحویل 6 میلیون دُز سینوفارم دیگر به وزارت بهداشت

اقداماتی که پای ویروس مرگبار کرونا را به بند می‌کشد

حرکت کاروان خودرویی مولودی خوانی در جنوب شرق تهران

حضرت محمد (ص) الگوی تمام و کمال زندگی بشریت است

سرای محلات خانه دوم شهروندان هستند

ظرفیت‌های کشاورزی قم برای درآمدزایی ارزی قابل توجه است

رسالت حوزه علمیه قم در ایجاد گفتمان وحدت امت اسلامی در زمان کنونی

راوی زن‌های بی‌پناه سینمای ایران؛ از گلی تا لیلا

عقلانیت، امتیاز منحصر به فرد شخصیت پیامبر است

دوستی بالاترین ارزش انسان و اساس وحدت است

باورهای اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن

زورگیری از سالمندان مقابل عابر بانک؛ سارق زرنگ بازی در می آورد

آماری از قربانیان کرونا در مازندران؛ 100 درصد جان‌باختگان در مهرماه واکسن تزریق نکردند

کرونا کمی آرام گرفت؛ تعداد قربانیان همچنان در مدار 3 رقمی

پاسخ وزارت بهداشت به اظهارات الهیان درباره عدم برنامه‌ خرید واکسن ایرانی

نحوه حضور و دورکاری کارکنان و مادران کودکان زیر 6 سال

معترضان، خط انتقال آب زاینده رود به یزد را شکستند

کرونا چند کارگر را بیکار کرد؟

گول آگهی‌های کلاهبرداران اینترنتی را نخورید!

گل آرایی حرم مطهر رضوی به مناسبت میلاد

50 درصد موتورسواران در کشور فاقد گواهینامه هستند

قتل با اسم رمز «ناموس»

سونامی مشکلات حرکتی در دوران پساکرونا

عضو فراکسیون زنان: مهریه توافق است، مرد می‌تواند امضا نکند

واکنش پلیس به خرید و فروش داروی سقط جنین در فضای مجازی

اعتراف به قتل تاجر ایرانی پس از 10 سال

بازگشایی تمام مدارس کشور تا آخر آبان ماه

واژگونی خودرو حامل اتباع بیگانه در خاش

گفت‌وگو با دختری که از افراد ثروتمند زورگیری می‌کرد

رکورد واردات واکسن کرونا در مهر ماه شکسته شد

پاسخ آقای سخنگو به حواشی واکسن رازی

جنایت 24 ساعت پس از صلح

راه آهن تهران_شمال بازگشایی شد

خرم آباد لرزید

وزیر بهداشت: ٧6 درصد جامعه دز اول واکسن را تزریق کردند

گزارشی قابل تامل از ماجرای برخی زنان؛ صیغه بارداری 40 میلیون تومان

نشست نقش بانوان تقریبی در تکوین تمدن اسلامی

مادران دارای کودک زیر 6 سال یا دبستانی می توانند به دورکاری ادامه دهند

فرصت‌سوزی رعد پدافند قم در لیگ برتر بدمینتون

آزادی 65 زندانی در قم به مناسبت هفدهم ربیع الاول

برخی خانم‌ها هرطور می‌خواهد در خیابان‌های قم رژه می‌روند

اقدام عجیب در مسابقات قوی‌ترین مردان رشته هوگام در قم + عکس

استاد حوزه علمیه: برخی خانم‌ها هر طور می‌خواهند در خیابان‌های قم رژه می‌روند!

تصادف خونین موتورسیکلت و کامیون در بلوار خلیج فارس قم

مسابقات کیک‌بوکسینگ قهرمانی بانوان قم برگزار شد

استاد حوزه علمیه قم: برخی خانم‌ها هر طور می‌خواهند در خیابان‌های قم رژه می‌روند

قم رتبه نخست رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور

تشکیل کمیته امور بانوان شورای اسلامی شهر قم، آری یا خیر؟

آخرین آمار کرونا در قم /141 شهروند به جمع کرونایی ها پیوستند