عصر قم

آخرين مطالب

رسالت پیامبر اسلام (ص) به گوش جهانیان رسانده شود مراجع عظام

رسالت پیامبر اسلام (ص) به گوش جهانیان رسانده شود
  بزرگنمايي:

عصرقم- این مرجع تقلید در این یادداشت، با اهدای سلام و تحیات به پیشگاه مقدس امام زمان (ع) و عرض تسلیت به مناسبت رحلت جانسوز پیامبر مکرم اسلام، آمده است: برای جوامع انسانی و اسلامی، هیچ چیزی مانند شناخت و آشنایی با سیره و مکتب رسول گرامی اسلام و اهل بیت آن حضرت، آموزنده تر و سازنده تر نیست، این معارف و سیره را باید به عنوان یک علم بزرگ جهانی معرفی نمود چرا که مسلمانان و جامعه بشریت، نیازمند شناخت این سیره جامع الجوانب و عمیق المعانی و پژوهش و درس و بحث و کاوش در آن می باشند.

یادداشت می‌افزاید: به یقین مفیدتر از آن برای این‌که سرمشق زندگی و راهنمای سیر به سوی تعالی و آگاهی و منش‌های نیکو و رفتار و کردار پاک و اندیشه‌های تابناک باشد وجود ندارد،  و همه شئون حیات مادی و معنوی و روحی و جسمانی بشر را فراگرفته است.

در ادامه خاطرنشان شده است: معرفت این سیره، علم است و نه یک علم که علوم بسیار، که همه در داخل این علم تدریس می‌شود، مسلمانان خصوصا در جهان معاصر برای این که خود، این علم را فرا بگیرند و به مردم جهان برسانند، و مراکز بزرگ پژوهشی تاسیس نمایند، مسئولیت بیشتری دارند.

یادداشت ادامه یافته است: باید پیام‌های این سیره و مخصوصا سیره حضرت خاتم الانبیا در همه شعب حیات از معنویات و غیب و شهود و اخلاق و تربیت و روابطی که اسلام بین مردم و خدا، و فرد با جامعه یا عائله حتی با حیوانات برقرار می‌سازد را نیز به جهانیان برسانند.

یادداشت حاکیست: این مکتب و دعوت این کتاب مقدس، قرآن مجید و این سیره باید تبلیغ شود، که خدمتی و اصلاحی بالاتر از معرفی این سیره به بشریت نیست، عالی‌ترین روش انسانی و مقبول فطرت، روش محمدی و سیره علوی است.

یادداشت می‌افزاید: وجود مقدس حضرت محمد بن عبدالله جامع انواع عظمت‌های انسانی و بزرگواری‌های یک فرد بی‌نظیر و بی‌مانند بشری بود که شرح هر یک از آن عظمت‌ها در این مقاله امکان ندارد و اجمالا اگر انبیا و پیغمبران را بــه لقب قهرمانان خواندن، مناسب شان رفیعشان بود باید آن حضرت را چنانچه مورخ شهیر انگلستان توماس کارلایل در بین تمام پیغمبران یگانه قهرمان خوانده، در همه عظمت‌ها قهرمان یگانه و موفق و بی‌نظیر بخوانیم.

آیت الله صافی در بخشی از یادداشت خود همچنین تصریح کرده است: یکی از مهمترین عظمت‌های وجودی پیامبر گرامی اسلام، عظمت در تشریع قوانین است که برای ایشان نظیری دیگر در آن نیست، در بین مشرعین و قانونگذاران بزرگ، توفیقی که نصیب پیغمبر اسلام شد، نصیب احدی نشده است.

در ادامه آمده است: اهمیت این موضوع وقتی بیشتر ظاهر می‌شود که به قانونگذاری‌ها و همکاری‌ها و همفکری‌ها و مطالعات و مباحثات دامنه‌داری که پیرامون یک ماده قانونی می‌شود و بالاخره به مجالس مقننه ارجاع می‌گردد و تحت شورها و بررسی واقع می‌شود، توجه نماییم.

یادداشت ادامه یافته است: آیا این عظمت نیست که شخصی بدون مشاور و معاون و بدون سابقه مطالعات قانونی و دیدن دانشکده‌های حقوق و بدون سابقه بررسی‌های بهداشتی و اجتماعی و تجارب قضایی و مالی و غیره در تمام جهات و حقوق مردم، قوانینی عرضه بدارد که هنوز پس از چهارده قرن، زنده و انسانی‌ترین قانون اجتماع و اصول و مواد آن مورد تصدیق و حمایت حقوقدانان جهان و به عقیده اهل تحقیق و انصاف، یگانه راه حل مشکلات کنونی بشریت باشد؟ واقعا این عظمت حیرت ‌انگیز است و دلیل بر روحی الهی و رسالتی آسمانی است.

یاداشت می‌افزاید: از عظمت‌های دیگر این یگانه قهرمان جهان، عظمت در بی‌اعتنایی به دنیا بود، پیامبر گرامی اسلام در اعتنا نداشتن به مظاهر دنیوی، نمونه و سرآمد تمام زهاد بود. از نشانه‌های زهد آن حضرت این بود که در آن وقتی که در اوج عظمت ظاهری و قدرت مادی قرار گرفته بود با دست خود نعلین خود را می‌دوخت و لباس خود را وصله می‌کرد و از تجملات دنیا پرهیز داشت و اگر زیوری از زیورهای دنیا را در خانه می‌دید می فرمود: آن را از نظر من پنهان کنید؛ مبادا که به دیدنش مشغول شوم و به یاد دنیا افتم.

در ادامه یادآور شده است: از دیگر عظمت‌هایی که پیامبر، قهرمان بی‌نظیر آن است، عظمت در اصلاحات بنیادی اجتماعی می‌باشد، در تاریخ رهبران انقلابات بزرگ، احدی نیست که مانند رسول گرامی اسلام در مدتی کوتاه، انقلاب فکری و عملی بی‌نظیر به وجود آورده باشد، تولستوی می گوید: شک نیست که محمد (ص) از بزرگترین رجال و مردانی است که به اجتماع خدمات بزرگی کردند، همین  قدر در فخر او بس است که امتی را به نور حق هدایت کرد و از خونریزی و زنده به گور کردن دختران و قربانی کردن انسان‌ها بازداشت، و مردی مانند او سزاوار احترام و اکرام است.

یادداشت ادامه یافته است: شرح عظمت پیغمبر عزیز اسلام در اصلاحات بنیادی اجتماعی و انقلاب بی‌توقف و هر زمان و هر مکانی اسلام، بسیار طولانی است و الحق که تاریخ، احدی از رجال اصلاح و انقلاب را در این همه رشته‌های گوناگون مادی و معنوی و روحی و جسمی و فردی و اجتماعی در این مدت کوتاه، مانند آن حضرت موفق و پیروز نشان نمی‌دهد.

این مرجع تقلید همچنین خاطر نشان کرده است: یکی دیگر از جوانب عظمت آن شخصیت بی‌نظیر جهان بشریت، مساوات و برابری بود، پیامبر گرامی اسلام علاوه بر آن که به وسیله وحی الهی و آیات قرآن مجید برابری و مساوات انسان ‌ها را اعلام داشت عملا نیز آن را به مردم تعلیم داد، مجالس او بالا و پایین نداشت و از چگونگی نشستن آن حضرت و اصحابش پیغمبر شناخته نمی‌شد تا کسی بگوید آن که مقدم بر همه و بالای مجلس نشسته است پیغمبر است؛ یا اینکه اغنیا و اقویا به او نزدیک تر بنشینند.

در خاتمه تصریح شده است: این حرف‌ها که هنوز هم در دنیای به اصطلاح متمدن هوادار دارد در مجلس پیغمبر و مکتب تربیتی او وجود نداشت، فقیر و غنی و شاه و گدا همه از چشم پیغمبر یکسان بودند، این فقط قسمتی از عظمت‌های شخصیت گرامی پیامبر اسلام است و معلوم می‌شود که بشریت بخصوص مسلمانان باید چقدر حق ‌شناس زحمات و هدایت‌ها و راهنمایی‌های آن حضرت باشند و فقدان آن شخصیت بی‌نظیر را در سوگ بنشینند و آگاهان و اندیشمندان، خصوصا نسل جوان متعهد، رسالت اسلام و پیامبر عظیم الشان آن را به همه دنیا برسانند و تمام نقاط را به انوار هدایت آن متصل سازند و اعصار طلایی ایمان و عمل را متعهدانه تجدید نمایند.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/331506/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می‌شود؟

تحویل 6 میلیون دُز سینوفارم دیگر به وزارت بهداشت

اقداماتی که پای ویروس مرگبار کرونا را به بند می‌کشد

حرکت کاروان خودرویی مولودی خوانی در جنوب شرق تهران

حضرت محمد (ص) الگوی تمام و کمال زندگی بشریت است

سرای محلات خانه دوم شهروندان هستند

ظرفیت‌های کشاورزی قم برای درآمدزایی ارزی قابل توجه است

رسالت حوزه علمیه قم در ایجاد گفتمان وحدت امت اسلامی در زمان کنونی

راوی زن‌های بی‌پناه سینمای ایران؛ از گلی تا لیلا

عقلانیت، امتیاز منحصر به فرد شخصیت پیامبر است

دوستی بالاترین ارزش انسان و اساس وحدت است

باورهای اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن

زورگیری از سالمندان مقابل عابر بانک؛ سارق زرنگ بازی در می آورد

آماری از قربانیان کرونا در مازندران؛ 100 درصد جان‌باختگان در مهرماه واکسن تزریق نکردند

کرونا کمی آرام گرفت؛ تعداد قربانیان همچنان در مدار 3 رقمی

پاسخ وزارت بهداشت به اظهارات الهیان درباره عدم برنامه‌ خرید واکسن ایرانی

نحوه حضور و دورکاری کارکنان و مادران کودکان زیر 6 سال

معترضان، خط انتقال آب زاینده رود به یزد را شکستند

کرونا چند کارگر را بیکار کرد؟

گول آگهی‌های کلاهبرداران اینترنتی را نخورید!

گل آرایی حرم مطهر رضوی به مناسبت میلاد

50 درصد موتورسواران در کشور فاقد گواهینامه هستند

قتل با اسم رمز «ناموس»

سونامی مشکلات حرکتی در دوران پساکرونا

عضو فراکسیون زنان: مهریه توافق است، مرد می‌تواند امضا نکند

واکنش پلیس به خرید و فروش داروی سقط جنین در فضای مجازی

اعتراف به قتل تاجر ایرانی پس از 10 سال

بازگشایی تمام مدارس کشور تا آخر آبان ماه

واژگونی خودرو حامل اتباع بیگانه در خاش

گفت‌وگو با دختری که از افراد ثروتمند زورگیری می‌کرد

رکورد واردات واکسن کرونا در مهر ماه شکسته شد

پاسخ آقای سخنگو به حواشی واکسن رازی

جنایت 24 ساعت پس از صلح

راه آهن تهران_شمال بازگشایی شد

خرم آباد لرزید

وزیر بهداشت: ٧6 درصد جامعه دز اول واکسن را تزریق کردند

گزارشی قابل تامل از ماجرای برخی زنان؛ صیغه بارداری 40 میلیون تومان

نشست نقش بانوان تقریبی در تکوین تمدن اسلامی

مادران دارای کودک زیر 6 سال یا دبستانی می توانند به دورکاری ادامه دهند

فرصت‌سوزی رعد پدافند قم در لیگ برتر بدمینتون

آزادی 65 زندانی در قم به مناسبت هفدهم ربیع الاول

برخی خانم‌ها هرطور می‌خواهد در خیابان‌های قم رژه می‌روند

اقدام عجیب در مسابقات قوی‌ترین مردان رشته هوگام در قم + عکس

استاد حوزه علمیه: برخی خانم‌ها هر طور می‌خواهند در خیابان‌های قم رژه می‌روند!

تصادف خونین موتورسیکلت و کامیون در بلوار خلیج فارس قم

مسابقات کیک‌بوکسینگ قهرمانی بانوان قم برگزار شد

استاد حوزه علمیه قم: برخی خانم‌ها هر طور می‌خواهند در خیابان‌های قم رژه می‌روند

قم رتبه نخست رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور

تشکیل کمیته امور بانوان شورای اسلامی شهر قم، آری یا خیر؟

آخرین آمار کرونا در قم /141 شهروند به جمع کرونایی ها پیوستند