عصر قم

آخرين مطالب

افزایش شاخص طول عمر ایرانیان پس از انقلاب اجتماعی

افزایش شاخص طول عمر ایرانیان پس از انقلاب
  بزرگنمايي:

عصر قم - ایسنا / رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن برشماری دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه پزشکی، نظام شبکه و مراقبت‌های اولیه سلامت در ایران را از الگوهای موفق در دنیا خواند و گفت: این الگوی موفق در کشورهای دیگر دنیا تدریس می‌شود.
دکتر محمدرئیس زاده در نشستی خبری به مناسبت ایام پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن تبریک این ایام و ابراز همدردی با زلزله زدگان خوی، گفت: در این زمینه ما سعی کردیم از روزهای نخست کنار مردم باشیم. بر اساس آخرین آمار به لحاظ نقدی بیش از 3.5 میلیارد تومان کمک اعضای سازمان بود که به زلزله‌زدگان خوی اهدا شد و بیش از 500 بخاری، 700 تخته پتو در اختیار مردم قرار گرفت. دو کمپ در آنجا تشکیل شد تا هم برای اسکان اعضای آسیب دیده و هم برای خدمت رسانی باشد و انصافا دوستان پزشک شبانه روزی در کنار سایر دستگاه‌ها در خوی فعال هستند و توصیه ما هم این است که این مشکل به شکل منطقه‌ای مدیریت شود؛ به همین دلیل بنده علی رغم میل باطنی در منطقه حضور نیافتم که زحمتی ایجاد نشود. در زمینه دارو و تجهیزات کمبودهایی وجود داشت که خداروشکر با همکاری هلال احمر، وزارت بهداشت و نیروهای مسلح این کمبودها نیز برطرف شد.
وی افزود: ممکن است گاهی اوقات سازمان نظام پرشکی به موضوعاتی مانند کم کاری متهم شود؛ اما باید در سیر زمان این موضوعات بررسی شوند که مشخص شود ما در طول 43 سال گذشته چه کرده‌ایم. شاخص طول عمر ما پس از پیروزی انقلاب از 55 سال به 77 سال رسید که اکنون حتی از میانگین جهانی هم بالاتر است. قبل از انقلاب شاخص ما از میانگین جهانی پایین‌تر بود، در سال 67 به آمار جهانی رسیدیم و از دهه 70 به بعد حتی طول عمر در ایران از میانگین جهانی فراتر رفت. در بحث مراقبت اولیه سلامت و گسترش نظام شبکه، ما جزو الگوهایی موفق در دنیا هستیم. 35 هزار بهورز را در بیش از 19 هزار روستا مستقر داریم که مراقبت اولیه انجام می‌دهند که این عدد قبل از انقلاب 2500 نفر بوده است. این الگوی کشور ما به عنوان الگوی موفق حتی در کشورهای دیگر دنیا تدریس می‌شود.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: در کنترل بیماری سل، وبا و مالاریا موفق به ریشه کنی شدیم؛ درحالی که هنوز کشوری مانند نیجریه مرگ و میر بسیار بالایی از نظر مالاریا دارد که حتی درخواست داشتند ما الگوی موفق خود را آنجا پیاده کنیم.
او ادامه داد: در مورد پوشش واکسیناسیون ما از 25 درصد پوشش واکسیناسیون پیش از انقلاب به 99 رصد پوشش واکسیناسیون رسیدیم و حتما جزو کشورهای اول هستیم. باید گفت که در بحث هپاتیت بی میانگین دسترسی کودکان تازه متولد شده به این واکسن در دنیا حدود 44 درصد است اما ما میزان دسترسی 100 درصدی فراهم کردیم و همه کودکان تازه متولد شده علیه هپاتیت بی واکسینه می‌شوند و به همین دلیل شاخص ابتلا به این بیماری در ایران از میانگین جهانی پایین‌تر است.
وی با اشاره به کاهش مرگ و میرها پس از انقلاب، اظهار کرد: مرگ و میر نوزادان، مادران باردار و... پس از انقلاب تا 10 برابر کاهش یافته است. مرگ و میر نوزاد زیر یک ماه از 100 نفر در هر 1000 تولد زنده به 8 نفر در هر 1000 تولد زنده رسیده است و یا مرگ مادران هنگام زایمان از 200 در هر 100 هزار به 20 در هر 100 هزار رسیده است. البته همین آمار هم باید سعی شود که به صفر نزدیک شود.
او ادامه داد: در زمینه دسترسی درمانی قبلا 30 تا 37 درصد شهرهای کشور بیمارستان و مرکز درمانی داشتند که این آمار اکنون به 97 درصد رسیده است.
او در حوزه نیروی انسانی توضیح داد: آمار ما بسیار افتخار آمیز است؛ الان آمار پزشکان ما بالاتر از 150 هزار نفر است؛ درحالی که این آمار اوایل انقلاب 13 هزارنفر بود. دیگر پزشک خارجی هم در کشور نداریم. سرانه پزشک به هر 10 هزار نفر 4 یا 4.5 پزشک بود که اکنون به بالای 15 رسیده است و این درحالی است که جمعیت کشور تا 2.5 برابر رشد یافته و این سرانه تا 3.5 برابر بیشتر شده است.
وی افزود: تعداد دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و ‌پیراپزشکی تقریبا 10 برابر شده است و از 7 دانشکده پزشکی به 67 دانشکده پزشکی ارتقا یافتیم و از 3 دانشکده دندانپزشکی به 44 دانشکده دندانپزشکی و از 3 دانشکده داروسازی به 22 دانشکده داروسازی ارتقا یافتیم و میانگین نزدیک 10 برابر شده است. برای رشته های PHD مرتبط با حوزه سلامت تا سال 1358 تعداد دو نفر فارغ التحصیل داشتیم اما اکنون بیش از 1100 نفر از این دانشجویان داریم. در حوزه بانوان الان 60 درصد فارغ التحصیلان در کارشناسی ارشد مربوط به سلامت ما بانوان هستند؛ درحالی که آمار قبلا زیر 20 درصد بوده است. در مقطع دکتری نیز از 12 درصد به 52 درصد رشد داشتیم. همچنین پژوهشگران خانم در حوزه سلامت از 18 درصد به 41 درصد افزایش یافته است. استاد تمام‌های ما تا قبل از سال 70 تعداد 18 نفر بود اما اکنون 2552 استاد تمام در هیئت علمی داریم و اعضای هیئت علمی هم 10 برابر شده است.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی، ادامه داد: تا قبل از دهه 70 سالانه 11 هزار اعزام بیمار به خارج از کشور داشتیم و برای هرکدام میانگین 10 هزاردلار هزینه می‌شد. تا سال 1367 نزدیک 5000 پزشک خارجی داشتیم و هرکدام میانگین 2500 تا 3000 دلار حقوق می‌گرفتند؛ اکنون پزشک خارجی نداریم و هیچ‌بیماری به خارج اعزام نمی‌شود. این رشد نیروی انسانی حداقل 12 هزار میلیاردتومان در سال صرفه جویی ارزی ناشی از توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی است.
او به رشد حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: مجموع صرفه‌جویی ارزی خودکفایی دارو نزدیک 60 تا 70 هزار میلیارد تومان است.
رییس زاده، تاکید کرد: در عرصه بین‌المللی حوزه پزشکی نیز کشور ما افتخارآفرین است. در واقع هم در داخل خودکفا بودیم هم خدمات ما در دنیا استاندارد شناخته شده است. همه این افتخارات حاصل تلاش اساتید، مدیران و دانشجویان و... سلامت کشور بوده است. اینکه می‌گویند چرا وزیر بهداشت باید پزشک باشد؟ ما میگوییم چون این دستاوردها با حضور وزیران پزشک به دست آمده است. این موفقیت‌ها حاصل زحمات مدیران حوزه بهداشت و درمان کشور بود که حتی حوزه سلامت در زمان دفاع مقدس را هم مدیریت کردند که رهبر معظم انقلاب فرمودند پزشکان در دوران جنگ روسفید بیرون آمدند.
وی افزود: جامعه پزشکی ما در شرایطی این دستاوردها را رقم زده است که با بحران‌هایی مثل جنگ مواجه بوده است. پزشکان 520 هزار نفر مجروح طی هشت سال دفاع مقدس را درمان کردند و 1000 عمل جراحی نجاتبخش داشتند، 100 هزار مصدوم شیمیایی را در حالی درمان کردند که کوچک‌ترین تجربه‌ای در این زمینه نداشتند و خودشان به کسب توانمندی پرداختند. بیش از 53 بیمارستان صحرایی و 32 نقاهتگاه را اداره کردند. رکورد رساندن مجروح به بیمارستان در دنیا 45 دقیقه بود که در دوران دفاع مقدس 25 دقیقه شد چون جراحان ما بیمارستان صحرایی را در نزدیک ترین نقطه به خطوط مقدم احداث می‌کردند و بعضا حتی در حال جراحی، بیمارستان هم بمب باران می‌شد. در همه جنگ‌های بزرگ دنیا، اپیدمی‌های واگیر نقش مهمی در بهم ریختن اوضاع جنگ داشتند اما در جنگ کشور ما این درگیری رخ نداد که این هم به علت فعالیت نیروهای بهداشت بود که رصد شبانه روزی داشتند. در حوزه جبهه مقاومت از سال 1391 تا 1396 بیش از 600 نفر از کادر درمانی به شکل داوطلبانه حضور یافتند و در نزدیک‌ترین خطوط به داعشی‌ها فعال بودند و این درحالی بود که ترکیب ارائه خدمت خودمان هم برهم نریخت. حتی تعداد داوطلبان بیش از نیاز هم بود.
رییس زاده تصریح کرد: در مورد کرونا در هیچ لحظه‌ای کمبودی از نظر کادر درمان نداشتیم و دوستان فداکارانه وارد شدند. پزشکی که خود در بیمارستان بستری بود اما به دلیل نیاز به او به اتاق عمل رفت و پای کار ایستاد.
وی درخصوص آموزش نیروی پزشکی نیز تصریح کرد: در این زمینه کیفیت حرف اول را می‌زند. ما با سخت گیرانه‌ترین روش‌های کیفی آموزش داده‌ایم و هیچگاه از استاندارد نکاستیم. این روند باید ادامه داشته باشد، حق نداریم فارغ‌التحصیل پزشکی کم کیفیت تربیت کنیم؛ چون با جان مردم سر و کار داریم. ظرفیت آموزش باید با رعایت استاندارد کیفی افزایش یابد. مردم باید به کادر درمانی اعتماد داشته باشند. اکنون سالانه بیش از 4000 متخصص هر سال فارغ التحصیل می‌شوند و بیش از 1700 نفر متخصص و فلوشیپ فارغ التحصیل می‌شوند که کار کمی نیست.
او ادامه داد: تعداد تخت‌های بیمارستانی کشور از 50 هزار به 150 هزار تخت رسیده است. همین الان برای احداث یک تخت بیمارستانی نزدیک 10 میلیارد هزینه لازم است و اصلا کار کمی نیست. تعداد تخت‌های آموزشی به بیش از 65 هزار تا رسیده است. در سال 900 میلیون خدمت بهداشتی_درمانی در کشور ارائه می‌شود. 700 میلیون نفر خدمت در سال برای بخش خصوصی است و 17 درصد تخت‌های ما برای این بخش است و از 8 میلیون بستری سالانه 1.5 بستری برای بخش خصوصی است. در کرونا هم 25 درصد بیماران به این بخش مراجعه کردند. در میان این آمار بالا، میزان تخلفات جامعه پزشکی پایین است؛ هرچند که این به معنای دفاع نیست و حتی یک مورد هم پیگیری می‌شود و تا 80 درصد به نفع بیمار حکم صادر شده است و ما به فکر مردم هستیم.
وی افزود: ما در زمینه تولید داروهای پیشرفته و نوترکیب جزو چهار کشور برتر دنیا هستیم و در بحث تولید سلول‌های بنیادی جزو سه کشور اول دنیا هستیم و بیش از 7000 پیوند کبد در این چند سال داشتیم و در مورد کاشت حلزون جزو پنج کشور برتر دنیا هستیم و در بانک قرنیه جزو کشورهای اول دنیا هستیم. در حوزه جراحی عروق الان در 26 مرکز استان مرکز جراحی عروق داریم. در خصوص پیوند قلب طی دو سال کرونا 69 پیوند موفق قلب اطفال داشتیم که در آن دو سال ما مقام اول دنیا را داشتیم.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/379490/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استاندار قم: به دنبال توجه بیش‌تر دولت به قم هستیم

تکمیل طرح بزرگ بسیج آبرسانی به روستا‌های قم تا پایان سال

به دنبال توجه بیش‌تر دولت به قم هستیم

صدور بیش از 23 هزار حواله الکترونیکی کود شیمیایی در قم

کویرگردی در دل مادر کاروانسراهای ایران در قم

بازگشت به درس 8 هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در قم

بازگشت به درس حدود 8 هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در قم

راه‌اندازی مرکز کام در قم

معدوم سازی 6 تن مواد غذایی فاسد در قم

سامانه بارشی جدید از اواخر هفته وارد کشور می شود

سیل شدید در یمن

39 کشته بر اثر آتش‌سوزی در مکزیک

اجرای طرح ضربتی جمع‌آوری متکدیان از سطح شهر قم

صدور بیش از 23هزار حواله الکترونیکی کود شیمیایی در قم

ماجرای دستور امام خمینی(ره) برای احیای یک موقوفه بزرگ در قم

وزش باد نسبتا شدید از فردا در قم

معدوم‌سازی 6 تن مواد غذایی فاسد در قم

سرنوشت سگ‌های ولگرد دستجردی چیست؟

آتش گرفتن چاه نفت در جنوب میشیگان

روایتی درباره بانویی موفق؛ از تحصیل در خارج از کشور تا تدریس در ایران

ورود مجلس به تلفات یوزهای ایرانی در جاده‌ها

کودک دو ساله غرق شد

بی توجهی مسئولان به دو اثر تاریخی قم

سرنوشت سگ‌های ولگردی که جمع آوری می‌شوند، چیست؟

عملیات نجات 13 زندگی گرفتار در غاری در تایلند

دیدار مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی بنیاد و مدیرکل بنیاد مازندران با خانواده‌های معظم شهدای بهشهر و گلوگاه

انفجار در شهرک صنعتی بابل، سه نفر را به کام مرگ کشاند

قم؛ شهری با پیشینه‌ای نامرئی

واژگونی پژو، یک کشته برجای گذاشت

رفع آب‌گرفتگی خیابان ولیعصر با تلاش نیروهای خدمات شهری

درگیری 2 برادر منجر به قتل شد

وزش باد نسبتا شدید فردا در قم

اسکان بیش از 23 هزار زائر نوروزی در حرم حضرت معصومه (س)

تصاویری از بزرگترین کوسه زنده دنیا در خلیج‌فارس

هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای استان‌های شمالی

نانوایی متخلف به‌دلیل بی‌توجهی به اخطار‌های بهداشتی پلمب شد

پیری جمعیت ابعاد زندگی فردی و اجتماعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد

ارائه بیش از هزار خدمت درمانی از سوی مرکز بهداشت کیش در ایام نوروز

محرز: کرونا باز زیاد شده، لابد از دست وزارت بهداشت کاری برنمی‌آید!

جان باختن 9 نفر و مجروح شدن 145 نفر در تصادفات جاده‌ای قم

6 تن مواد غذایی فاسد و غیرقابل مصرف در قم معدوم سازی شد

فعالیت کدام مراکز همسرگزینی غیرقانونی است؟

9نفر در سوانح جاده‌ای استان قم در نوروز جان خود را از دست دادند

هر روز 8 هزار نفر از ویژه‌برنامه‌های میدان آزادی بازدید می‌کنند

ایستگاه ‌های تاریخی آتش‌نشانی دارای ظرفیت‌های خوبی برای گردشگری تهران است

بازسازی آثار هنری باغ ‌موزه مینیاتور در سال جاری

متناسب‌سازی محل‌های صرف غذا در ماه رمضان

لحظه هولناک ریزش بهمن در کوه تیمپانوگوس در یوتا

دولت در کنار کارهای کلان به نیازهای فوری مردم توجه ویژه کند

پلمپ 71 واحد متخلف در لرستان