عصر قم

آخرين مطالب

آمادگی مدارس قم برای آغاز سال تحصیلی در پساکرونا اجتماعی

آمادگی مدارس قم برای آغاز سال تحصیلی در پساکرونا
  بزرگنمايي:

عصر قم - مهرماه امسال که با فروکش کردن طغیان ویروس کرونا همراه است، بوی ماه مدرسه بار دیگر در شهر خواهد پیچید و دانش آموزان همزمان با بازگشایی مدارس در کلاس های درس حاضر خواهند شد.
کارشناسان بهداشت امیدوارند که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون، دیگر شاهد شیوع گسترده ویروس کرونا نباشیم و محدودیتی در برگزاری حضوری کلاس های درس نیز نداشته باشیم.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
بر همین اساس در سال تحصیلی جدید کلاس های درس حضوری است و به گفته مسوولان آموزش‌وپرورش استان قم ثبت‌نام دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی به انتها رسیده و کلاس‌بندی‌ها نیز انجام شده است.
در سال تحصیلی جدید 295 هزار و 630 دانش‌آموز در 1481 واحد آموزشی قم مشغول به تحصیل خواهند شد که نسبت به سال گذشته 15 هزار و 199 دانش‌آموز جدید به جمعیت دانش‌آموزی و 29 مدرسه به سرانه آموزشی استان اضافه شد.
مقدمات بازگشایی مدارس فراهم شده است
مدیرکل آموزش‌وپرورش قم به خبرنگار ایرنا گفت: مقدمات بازگشایی مدارس از جمله سازمان‌دهی نیروی انسانی، ثبت‌نام دانش‌آموزان،‌ تجهیزات کلاس‌ها و آماده‌سازی مدارس برای شروع سال تحصیلی جدید فراهم شده است.
علیرضا رحیمی ‌افزود: هماهنگی مطلوبی بین مدیران و همکاران اداری و فرهنگی مدارس ایجاد شده است تا سال تحصیلی جدید بدون مشکل در مدارس آغاز شود.
وی با اشاره به نیمه تعطیل بودن مدارس در 2 سال گذشته، اضافه کرد: مانور بازگشایی مدارس برای همکاران به‌ویژه همکاران جدیدالورود برگزار شد تا با شرایط حاکم بر مدرسه آشنا شوند.
وی بیان کرد: تلاش ما این است امسال با شعار «عدالت تربیتی و نصیب آموزشی برابر» سعی کنیم حتی‌المقدور شرایط مدرسه در همه جای استان مطلوب باشد تا خانواده‌ها دغدغه مدرسه نداشته باشند.
رحیمی افزود: شعار ما «بهترین مدرسه، نزدیک‌ترین مدرسه» است و برای اینکه خانواده‌ها دغدغه جابه‌جایی و هزینه سرویس مدارس نداشته باشند، بهتر است فرزندان خود را در نزدیک‌ترین مدرسه نسبت به منزلشان ثبت‌نام کنند.
وی در عین حال افزود: البته در برخی مناطق شهری به دلیل تراکم جمعیتی بالا و پیش‌بینی نشدن فضای آموزشی و زمین برای ساخت مدرسه، توزیع فضای فیزیکی مدارس منطبق با موقعیت جغرافیایی افراد نیست.
وی با بیان اینکه وضعیت نیروی انسانی نسبت به سال گذشته بهبود یافته، گفت: بخش قابل توجهی از کمبودها از طریق جذب تعدادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و تعدادی از پذیرفته‌شدگان آزمون استخدام مرتفع شده است و از نظر مشاور، مربی تربیتی، معلمان تخصصی و آموزش ابتدایی وضعیت مطلوبی داریم.
به گفته رحیمی، سرانه مدارس برای تامین نیازهای اولیه از جمله مواد بهداشتی، تنظیف مدارس و خرید برخی از تجهیزات به مدیران تقدیم شده و مبلغی هم پرداخت خواهد شد.
وی با اشاره به این‌که از نظر وضعیت ثبت‌نام دانش‌آموزان، قم در رتبه هفتم کشوری قرار دارد، گفت: عده محدودی از دانش‌آموزان به دلایلی از جمله مسافرت و امتحان شهریورماه برای ثبت‌نام اقدام نکرده‌اند و درخواست داریم هر چه سریع‌تر برای ثبت‌نام و ثبت سفارش کتاب اقدام کنند.
93 هزار دانش‌آموز در متوسطه اول و دوم تحصیل خواهند کرد
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش‌وپرورش قم با اشاره به ثبت‌نام 98 درصدی دانش‌آموزان مقطع متوسطه به خبرنگار ایرنا، گفت: در سال تحصیلی جدید پیش‌بینی می‌شود 93 هزار دانش‌آموز این استان در مقطع متوسطه اول و دوم مشغول به تحصیل شوند.
نادر کریمی بیرانوند اضافه کرد: از این تعداد 63 هزار نفر مقطع متوسطه اول و 30 هزار نفر متوسطه دوم نظری هستند.
وی با اشاره به این‌که ثبت‌نام در مقطع متوسطه دوم هنوز تکمیل نشده است، ادامه داد: بخشی از دانش‌آموزان این مقطع برای هدایت تحصیلی مجددا امتحان داده‌اند و در روزهای آخر ثبت‌نام می‌کنند که افزایش حدود 2 درصدی معادل 700 نفر نسبت به سال گذشته پیش‌بینی می‌شود.
کریمی گفت: 220 واحد آموزشی در مقطع متوسطه اول و 141 واحد در مقطع متوسطه دوم نظری پذیرای دانش‌آموزان می‌باشند.
وی بیان کرد: به‌جز در سه مدرسه، دانش‌آموزان در مقطع متوسطه نظری به‌صورت ثابت در نوبت صبح تحصیل می‌کنند و حداقل و حداکثر جمعیت کلاس‌های درس 24 و 36 نفره خواهد بود.
وی با اشاره به این‌که در مقطع متوسطه اول نیز جمعیت دانش‌آموزان به‌طور متوسط 31 نفر در هر کلاس است، اضافه کرد: بیشترین تراکم دانش‌آموزی در شهر قم مربوط به ناحیه چهار به‌ویژه منطقه پردیسان به دلیل ساخت‌وسازهای جدید است.
معاون آموزش‌وپرورش قم با اشاره به تاثیر تراکم دانش‌آموزی بر کیفیت یادگیری دانش‌آموزان، تصریح کرد: جمعیت دانش‌آموزی در ناحیه 2 و سه متعادل و خوب است، ولی مدرسه‌ای در نواحی یک و چهار نداریم که مشکل کمبود فضا نداشته باشد.
وی ابراز امیدواری کرد: با مشارکت خیران مدرسه‌ساز بخشی از کمبود فضای آموزشی در مدارس این استان مرتفع شود.
افزایش پنج هزار نفری دانش‌آموزان قمی در مقطع ابتدایی
معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش قم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون 162 هزار دانش‌آموز قمی در مقطع ابتدایی این استان ثبت‌نام کرده‌اند که نسبت به سال گذشته افزایش پنج هزار نفری داشته است.
مریم سادات پناهنده افزود:‌ بیش از 98 درصد ثبت‌نام در مقطع ابتدایی تکمیل شده است و این دانش‌آموزان در 640 مدرسه ساماندهی خواهند شد.
وی اضافه کرد: حدود 32 هزار نفر از این دانش‌آموزان، نوآموزان بدو ورود به دبستان هستند که اقدامات اولیه برای حضورشان در اول مهرماه انجام شده است.
وی ادامه داد: مدارس به لحاظ فیزیکی برای دانش‌آموزان آماده‌سازی شده‌ و اگر نیاز به تعمیر بوده نیز اقدامات مرتبط انجام شده است.
پناهنده گفت: در سال تحصیلی جدید، حداکثر جمعیت دانش‌آموزی در کلاس‌های درس مدارس دولتی این استان 35 نفر خواهد بود.
وی افزود: در برخی مناطق متوسط شهر که بافت جمعیتی با شکل فشرده‌ای افزایش یافته است، با افزایش تراکم دانش‌آموزی مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: با وجود این‌که جمعیت دانش‌آموزان در شهر قم متمرکز است، تاکنون اجازه نداده‌ایم بیش از 35 نفر در هر کلاس ساماندهی شوند.
معاون آموزش‌وپرورش قم ادامه داد: ممکن است در مواردی به دلیل بالا بودن جمعیت دانش‌آموزی کلاس‌ها بیش از 35 نفر باشد که این مساله در تمام استان‌ها معمول است.
29 پروژه آموزشی در سال تحصیلی جدید در قم به بهره‌برداری می‌رسد
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در سال تحصیلی جدید، 29 پروژه آموزشی با زیربنای 42 هزار و 700 مترمربع در این استان به بهره‌برداری می‌رسد.
احمدرضا اجتهادی افزود: این پروژه‌ها شامل 26 مدرسه با 216 کلاس درس، یک استخر، یک اردوگاه فرهنگی آموزشی و یک نمازخانه می‌باشد.
وی اضافه کرد: 7 مدرسه، یک استخر و 2 کارگاه هنرستان، یک کارگاه و مرکز توان‌بخشی و یک نمازخانه با آغاز سال تحصیلی و چهار مدرسه نیز تا اواسط یا اواخر مهرماه افتتاح خواهد شد.
وی ادامه داد: 11 مدرسه و یک اردوگاه فرهنگی آموزشی نیز به‌شرط تامین اعتبار تا دهه فجر امسال در اختیار آموزش‌وپرورش قرار می‌گیرد.
اجتهادی بیان کرد: 4 مدرسه در شهرستان کهک، 2 مدرسه در شهرستان جعفریه، یک مدرسه در بخش قنوات، یک مدرسه در بخش سلفچگان و سایر مدارس و پروژه‌ها در شهر قم به بهره‌برداری می‌رسد.
به گفته وی، مدرسه 12 کلاسه استثنایی خیری اربابی فرد (ناحیه یک)، مدرسه 12 کلاسه خیری زرین اقبال (ناحیه 1)، مدرسه 12 کلاسه شهید فخری زاده (ناحیه 4)، استخر شهید حاج عسکری شیخ‌آباد (ناحیه 2 )، کارگاه هنرستان حضرت زهرا(س)(ناحیه 3)، کارگاه هنرستان فخری (ناحیه 2)، مدرسه 12 کلاسه خیری زمان زاده قنوات (ناحیه 1)، مدرسه 12 کلاسه کمیل والیجرد(ناحیه 1)، مدرسه 12 کلاسه هجرت شاهد شهید مهدی هندویان (ناحیه 3)، مدرسه 6 کلاسه شهیدان متقیان (منطقه کهک)، مدرسه سه کلاسه بانک اقتصاد نوین خورآباد (منطقه کهک) و کارگاه و مرکز توان‌بخشی ابتدایی استثنائی 19 دی (ناحیه یک) با شروع سال تحصیلی در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.
برچسب‌ها قم اداره کل آموزش و پرورش قم آغاز سال تحصیلی وزارت آموزش و پرورش

عصر قم

منبع: ایرنا
کلیدواژه: قم اداره کل آموزش و پرورش قم آغاز سال تحصیلی وزارت آموزش و پرورش قم اداره کل آموزش و پرورش قم آغاز سال تحصیلی وزارت آموزش و پرورش سال تحصیلی جدید نسبت به سال گذشته خبرنگار ایرنا جمعیت دانش آموزی آموزش وپرورش قم مقطع متوسطه اول بازگشایی مدارس دانش آموزان مدرسه 12 کلاسه مقطع متوسطه متوسطه اول کلاس های درس معاون آموزش هزار نفر ثبت نام کلاس ها
درخواست حذف خبر:
«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد 36069635 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.
با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/365571/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قم در سالروز رحلت پیامبر و شهادت امام حسن مجتبی به سوگ نشست

ابتکاری جدید در تولید بازی های قرآنی

برخورد اتوبوس و کامیون حادثه آفرید

افزایش آمار دانش‌آموزان قمی به بیش از 295 هزار نفر

آمار امروز ابتلا به کرونا در استان قم

خسارات‌ میلیاردی به شهرها را چه کسی جبران می‌کند؟

مرگ تلخ دو نوجوان در کانال آب

نتایج پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

واژگونی مرگبار تانکر حمل سوخت در جاده اهواز

خزعلی: امیدواریم بتوانیم قدمی جهت رفع محرومیت‌ها در مناطق برداریم

فرمانده سپاه استان قم:‌ مردم همیشه پای کار انقلاب هستند

هیئت‌های مذهبی قم اهانت اغتشاشگران به مقدسات را محکوم می کنند

فرماندار قم: اغتشاش‌گران پنج میلیارد تومان به اموال عمومی خسارت وارد کردند

قم/ خسارت 5 میلیارد تومانی به اموال عمومی در پی اعتراضات

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 2 مهر 1401

تصاویری از حضور مردم مشهد در مراسم تشییع شهیدان دوست محمدی و جاوید مهر

ورود بیش از سه میلیون زائر به مشهد مقدس

مدارس کانکسی تا پایان سال جمع آوری می‌شود

ساعت بازدید از موزه‌ها تغییر کرد

جدیدترین آمار کشته‌های اعتراضات چند روز اخیر کشور | 76 نفر فقط در یک استان مجروح شدند | خسارت سنگین به تاسیسات شهری قم و مشهد

مدیریت کمبود سرویس مدرسه در قم

افزایش آمار دانش‌آموزان قمی به بیش از 295 هزار نفر/32 مدرسه به مدارس قم افزوده شد

زنگ مهر در دو مدرسه منطقه 5 به صدا درآمد

آیین کلنگ زنی و تحویل زمین برای احداث کلانتری در منطقه 11 برگزار شد

پیکر شهید تازه‌تفحص‌شده دفاع‌مقدس در کرج تشییع می‌شود

ندای خروش حوزویان قم در محکومیت اغتشاشات طنین‌انداز شد

زنگ آغاز سال تحصیلی در مدارس منطقه 10 نواخته شد

ماه مهر، ماه ستایش و ارج نهادن به علم و دانش‌اندوزی است

واریز اشتباهی 250 هزار دلار به حساب یک بلاگر

رونمایی از پوستر" تولید اصیل؛ شایسته فرهنگ غنی "

شمال تهران آماده حضور دانش‌آموزان شد

افتتاح 100 بازار تره‌بار در دستور کار است

مبلغی: چندجانبه‌گرایی در جهت نفی قدرت واحد است

آغاز ثبت‌نام سی امین جشنواره دانشجوی نمونه

کاراته‌وان ترکیه؛ خدابخشی و نعمتی راهی فینال شدند

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین

مرور برخی عملیات های دوران دفاع مقدس که تاکنون نشنیده اید!

مردم چگونه می توانند وقف انجام دهند؟

چند میلیون دانش‌آموز امروز راهی مدرسه شدند؟

اجرای 30 عنوان برنامه فرهنگی تبلیغی در قرارگاه مردمی اربعین قم +تصاویر

نهمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

اعتبار 7 میلیاردی کمیته امداد قم برای شروع سال تحصیلی

اختصاص چهار هکتار زمین رایگان به ساخت مرکز ترک اعتیاد در چابهار

پیش‌بینی خیزش گردوخاک در قم

اجتماع بزرگ مردم و هیئات مذهبی قم برگزار می‌شود

نشست خبری معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران

تجمع اعتراضی حوزویان در محکومیت اهانت به مقدسات برگزار شد

اولویت احداث بازار میوه و تره‌بار با محلات فاقد میادین میوه و تره‌بار است/ تفاوت 40 درصدی قیمت اقلام میادین شهرداری با مغازه‌های سطح شهر

از تلاش صادرکنندگان قمی برای حضور موفق در بازارهای آفریقا تا تولید 12 هزار تن انواع کاغذ

کمبود سرویس مدرسه در قم مدیریت شد