عصر قم

آخرين مطالب

تلخ اما واقعی؛ 30 درصد سالمندان در آسایشگاه‌ها مجهول الهویه هستند اجتماعی

تلخ اما واقعی؛ 30 درصد سالمندان در آسایشگاه‌ها مجهول الهویه هستند
  بزرگنمايي:

عصر قم - ایسنا / دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با یادآوری ضرورت آموزش‌های خودمراقبتی به سالمندان، گفت: سالمندی مانند سفر به یک کشور ناشناخته است.
باید با مسائل، مشکلات و امتیازات آن آشنا شد. سبک زندگی خود را اصلاح کرد، متاسفانه مردم سالمندان را به عنوان افراد ناتوان می‌شناسند، در حالی که در بدترین حالت فقط 10 درصد سالمندان به آلزایمر مبتلا می‌شوند.
دکتر احمد دلبری در یازدهمین سلسله نشست سلامت سالمندی که به همت معاونت فرهنگی و پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با موضوع توانمندسازی سالمندان با رویکرد ارتقاء معیشت برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان، افزایش امید به زندگی در چند دهه گذشته کارنامه موفقی داشتیم، اظهار کرد: در کنار افزایش عمر و سال‌های زندگی افراد آیا توانستیم کیفیت زندگی افراد را نیز افزایش دهیم؟ متاسفانه با وجود افزایش سال‌های زندگی، امروزه با شمار زیادی از سالمندانی مواجحهه هستیم که دارای بیماری‌های مزمن فشارخون و قند خون بالا هستند.
وی با یادآوری دهه 60، دوران رشد جمعیت کشور، افزود: در این سال‌های متمادی به دنبال تامین نیازهای روز جامعه و تامین نیازهای جمعیت متولدین دهه 60 بودیم. از جمله ساخت مدرسه‌های متفاوت دولتی و غیر انتفاعی، سازمان ملی جوانان، تامین اسکان‌ها و ... . اکنون باید تمام این خدمات در جهت نیاز جدید جامعه، یعنی گروه سالمندی کشور صورت گیرد.
دلبری با بیان اینکه تناسبی بین نیازهای جامعه و اقدامات موجود در آن نیست، افزود: با این ترند جمعیتی یک ابربحران در حوزه سالمندی خواهیم داشت و مطمئنا از آنجایی که مشکلات سالمندی در حالت عادی 5 الی 6 برابر مشکلات نوجوان است، به راحتی از عهده این مشکلات بر نخواهیم آمد.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به اینکه سالمندی همچون شمشیر دو لبه عمل می‌کند، یادآور شد: می‌توان سالمندی را یک فرصت دانست و خدمات و امکانات رفاهی جامعه را در جهت سالمندان پیش ببریم. از طرفی سالمندی همچون یک تهدیدی بزرگ برای کشور محسوب می‌شود، با توجه به فعالیت‌های دولت‌های سابق و جدید قطعا در این حوزه با چالش‌های بسیاری روبه رو خواهیم بود، تا فرصت!
وی با بیان اینکه هنوز سند شورای ملی سالمندی به دلیل نگاه سنتی ما به حوزه سالمندی و نیز مشکلات ساختاری به مرحله اجرا و عملیاتی نرسیده است، عنوان کرد: اکنون 30 درصد سالمندانی که در آسایشگاه نگه‌داری می‌شوند مجهول الهویه هستند، یعنی فرزندان‌شان آن‌ها را بدون اعلام نام و هویت رها کرده‌اند.
توانمندسازی سالمندان از اولویت‌های ارائه خدمات به آن‌هاست
دلبری با اشاره به لزوم توانمند سازی میانسالان و سالمندان، گفت: با این کار به یک سالمندی فعال و پویا دست می‌یابیم و با توجه به اینکه سیستم غربالگری قوی برای سالمندان و مشکلات آن‌ها وجود ندارد، لذا باید به کمک متخصصین و نیز رسانه‌ها در توانمندسازی سالمندان تلاش کنیم.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به اینکه توانمندسازی سالمندان باید قبل از ورود آن‌ها به سنین سالمندی صورت گیرد، بیان کرد: ابتدا باید روند سالمندی را در کشور اصلاح کرد و یک شب آن‌ها را با عنوان سالمند نشناسیم. به افراد باید آموزش داده شود قبل از رسیدن به سنین بازنشستگی و سالمندی از خدمات غربالگری استفاده کنند، چطور تفریح کنند، چطور کار کنند؛ چراکه یک سوم زندگی آن‌ها هنوز پیش رو است. سالمندی و بازنشستنگی به معنای در خانه ماندن و از کارافتادگی نیست.
وی با یادآوری ضرورت آموزش‌های خودمراقبتی به سالمندان، تصریح کرد: سالمندی مانند سفر به یک کشور ناشناخته است. باید با مسائل، مشکلات و امتیازات آن آشنا شد. سبک زندگی خود را اصلاح کرد، متاسفانه مردم سالمندان را به عنوان افراد ناتوان می‌شناسند، در حالی که در بدترین حالت فقط 10 درصد سالمندان به آلزایمر مبتلا می‌شوند.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با ذکر نظر شخصی خود یادآور شد: سالمندی یعنی شخصی که از سلامت جسمی‌و روحی برخوردار بوده که اکنون به سنین بالا رسیده است.
دلبری با بیان اینکه 90 درصد سالمندان فعلی کشور یک بیماری مزمن ، 72 درصد آن‌ها 2 و 50 درصد آن‌ها 3 بیماری مزمن دارند، گفت: با آموزش افدامات خودمراقبتی می‌توان از شدت این بیماری‌ها کاست.
مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های سالمندی تنهایی مهم‌ترین مشکل سالمندان کشور
وی با اشاره به اینکه تهدید اصلی جامعه سالمندی ما تنهایی، انزوا، افسردگی و اختلالات روحی است، بیان کرد: تنهایی مشکلات سیاری به وجود آورده است. لازم است تا سالمندان در مکان‌هایی دور یکدیگر جمع شوند، هم آموزش‌های خود مراقبتی را دریافت کنند و هم از تنهایی و انزوا خارج شوند.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با بیان اینکه 30 درصد همسر سالمندان فعلی فوت کرده‌اند و فرزندان آن‌ها ازدواج یا مهاجرت کرده‌اند، گفت: باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد و تکنولوژی روز را به آن‌ها آموزش داد؛ چراکه گوشی‌های هوشمند می‌تواند، نقش موثری در تعامل و ارتباطالات سالمندان ایفا کند.
اختلال خواب از مشکلات شایع 50 درصد سالمندان
دلبری با اشاره به یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات سالمندان، افزود: بیش از 50 درصد سالمندان اختلال خواب دارند، لذا مهم ترین، در دسترس‌ترین، راحت‌ترین و ارزان‌ترین اقدام اصلاح سبک بهداشت خواب آن‌هاست.
وی با بیان اینکه کم تحرکی از دیگر مشکلات شایع سالمندی است، تصریح کرد: باید وزرات بهداشت به جای هزینه‌های گزاف بر روی درمان قبل از هر چیزی در حوزه پیشگیری و آموزش گام بردارد.
دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و سلامت اجتماعی و رئیس مرکز تحقیقات سالمندی با اشاره به اینکه لازم است تا شهر دوست‌دار سالمند داشته باشیم، گفت: این امر شاید با توانمند سازی مرتبط نباشد، اما بسیار موثر است.
دلبری با بیان اینکه فقر در جامعه سالمندی 2 برابر سایر گروه‌هاست، عنوان کرد: حدود 55 درصد سالمندان کشور هیچ‌گونه مستمری دریافت نمی‌کنند.
وی با اشاره به اینکه قانون حمایت از سالمندان در کشور وجود ندارد، گفت: نگه‌داری از والدین سالمند برای فرزندان افتخار است، اما برای دولت یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. متاسفانه وضعیت صندوق‌های بازنشسشتگی خوب نیست و مشاغل ما برای سالمندان تعبیه نشده است در حالی که در اروپا مشاغل سالمندی بیشتر از سایر است.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/365517/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قم در سالروز رحلت پیامبر و شهادت امام حسن مجتبی به سوگ نشست

ابتکاری جدید در تولید بازی های قرآنی

برخورد اتوبوس و کامیون حادثه آفرید

افزایش آمار دانش‌آموزان قمی به بیش از 295 هزار نفر

آمار امروز ابتلا به کرونا در استان قم

خسارات‌ میلیاردی به شهرها را چه کسی جبران می‌کند؟

مرگ تلخ دو نوجوان در کانال آب

نتایج پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

واژگونی مرگبار تانکر حمل سوخت در جاده اهواز

خزعلی: امیدواریم بتوانیم قدمی جهت رفع محرومیت‌ها در مناطق برداریم

فرمانده سپاه استان قم:‌ مردم همیشه پای کار انقلاب هستند

هیئت‌های مذهبی قم اهانت اغتشاشگران به مقدسات را محکوم می کنند

فرماندار قم: اغتشاش‌گران پنج میلیارد تومان به اموال عمومی خسارت وارد کردند

قم/ خسارت 5 میلیارد تومانی به اموال عمومی در پی اعتراضات

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 2 مهر 1401

تصاویری از حضور مردم مشهد در مراسم تشییع شهیدان دوست محمدی و جاوید مهر

ورود بیش از سه میلیون زائر به مشهد مقدس

مدارس کانکسی تا پایان سال جمع آوری می‌شود

ساعت بازدید از موزه‌ها تغییر کرد

جدیدترین آمار کشته‌های اعتراضات چند روز اخیر کشور | 76 نفر فقط در یک استان مجروح شدند | خسارت سنگین به تاسیسات شهری قم و مشهد

مدیریت کمبود سرویس مدرسه در قم

افزایش آمار دانش‌آموزان قمی به بیش از 295 هزار نفر/32 مدرسه به مدارس قم افزوده شد

زنگ مهر در دو مدرسه منطقه 5 به صدا درآمد

آیین کلنگ زنی و تحویل زمین برای احداث کلانتری در منطقه 11 برگزار شد

پیکر شهید تازه‌تفحص‌شده دفاع‌مقدس در کرج تشییع می‌شود

ندای خروش حوزویان قم در محکومیت اغتشاشات طنین‌انداز شد

زنگ آغاز سال تحصیلی در مدارس منطقه 10 نواخته شد

ماه مهر، ماه ستایش و ارج نهادن به علم و دانش‌اندوزی است

واریز اشتباهی 250 هزار دلار به حساب یک بلاگر

رونمایی از پوستر" تولید اصیل؛ شایسته فرهنگ غنی "

شمال تهران آماده حضور دانش‌آموزان شد

افتتاح 100 بازار تره‌بار در دستور کار است

مبلغی: چندجانبه‌گرایی در جهت نفی قدرت واحد است

آغاز ثبت‌نام سی امین جشنواره دانشجوی نمونه

کاراته‌وان ترکیه؛ خدابخشی و نعمتی راهی فینال شدند

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین

مرور برخی عملیات های دوران دفاع مقدس که تاکنون نشنیده اید!

مردم چگونه می توانند وقف انجام دهند؟

چند میلیون دانش‌آموز امروز راهی مدرسه شدند؟

نهمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

اجرای 30 عنوان برنامه فرهنگی تبلیغی در قرارگاه مردمی اربعین قم +تصاویر

اعتبار 7 میلیاردی کمیته امداد قم برای شروع سال تحصیلی

اختصاص چهار هکتار زمین رایگان به ساخت مرکز ترک اعتیاد در چابهار

پیش‌بینی خیزش گردوخاک در قم

اجتماع بزرگ مردم و هیئات مذهبی قم برگزار می‌شود

نشست خبری معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران

تجمع اعتراضی حوزویان در محکومیت اهانت به مقدسات برگزار شد

اولویت احداث بازار میوه و تره‌بار با محلات فاقد میادین میوه و تره‌بار است/ تفاوت 40 درصدی قیمت اقلام میادین شهرداری با مغازه‌های سطح شهر

از تلاش صادرکنندگان قمی برای حضور موفق در بازارهای آفریقا تا تولید 12 هزار تن انواع کاغذ

کمبود سرویس مدرسه در قم مدیریت شد