عصر قم

آخرين مطالب

استان کویری قم و قابلیت توسعه صنعت آبزی پروری اقتصادی

استان کویری قم و قابلیت توسعه صنعت آبزی پروری
  بزرگنمايي:

عصرقم- خشکسالی از بلایای طبیعی محسوب می‌شود که می تواند در همه جنبه‌های زندگی و بخش‌های مختلف جامعه تأثیر مستقیم و غیر مستقیم داشته باشد و باید گفت خشکسالی معلول دوره‌ای از شرایط خشک غیر عادی است که دوام زیادی دارد و باعث به هم خوردن تعادل در وضعیت هیدرولوژی می‌شود، تمایز این پدیده با سایر بلایای طبیعی در این است که خشکسالی به تدریج و در دوره زمانی طولانی عمل می‌کند و ممکن است آثار آن پس از چند سال ظاهر شود از این رو آن را پدیده و بلیه‌ای خزنده می‌دانند.

 می توان گفت کشاورزی اولین بخش اقتصادی است که تحت تاثیر خشکسالی قرار می‌گیرد به این ترتیب زمانی که رطوبت خاک از نیاز واقعی محصول کمتر باشد و به خسارت در محصول منجر شود خشکسالی رخ داده، البته نیاز آبی گیاهان با هم متفاوت است از این رو مفهوم خشکسالی برای محصولات مختلف یکسان نیست.  

 آبزی پروری به عنوان یکی از زیر مجموعه های بخش کشاورزی در هنگام خشکسالی می ‌تواند تحت اثر سوء قرار بگیرد این مشکل در استان ‌های غیر ساحلی یعنی در استان‌ هایی که از منابع آب ‌های داخلی مثل چاه‌ های کشاورزی، قنوات، چشمه ها و رودخانه برای پرورش آبزیان استفاده می ‌کنند اثرات بیشتری به دنبال دارد.

استان قم از جمله استان هایی است که با توجه به اقلیم خشکی که دارد همیشه با معضل کمبود آب مواجه بوده اما این معضل در سال های اخیر با توجه به کمبود سطح بارش ها بیش از همیشه خود را نشان می دهد بنابراین با وجود خشکسالی یکی از مسائل مهم حفظ و تأمین امنیت غذایی است و در این بین صنعت آبزی پروری می تواند نقشی پر رنگ در تأمین امنیت غذایی ایفا کند.   

استان قم نیز با وجود همه این محدودیت های منابع آبی در صنعت آبزی پروری جایگاه خوبی پیدا کرده که نه تنها به تأمین امنیت غذایی کمک می کند بلکه افزایش و رونق اشتغال را هم به دنبال دارد.

در همین راستا در خصوص همسو بودن پرورش آبزیان با فعالیت های کشاورزی، جایگاه استان در صنعت آبزی پروری و امکان توسعه آن، میزان تولید و صادرات محصولات آبزی با مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان قم به گفت و گو پرداختیم.

سید محمد رضا طاهری مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان قم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که فعالیت پرورش آبزیان همسو با فعالیت های کشاورزی بوده، تصریح کرد: به ‌خصوص پرورش ماهیان خاویاری دارای توجیه و بازده اقتصادی مناسبی است و در همین رابطه با استفاده از روش‌ های نوین آبزی‌پروری، گسترش مکانیزاسیون استخر ها، مدیریت بهینه بهداشت، بهره‌گیری از سامانه‌ های تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی آب، توجه به پرورش گونه ‌های مناسب با شرایط اقلیمی استان و نصب اینورتر در چاه های کشاورزی، فعالیت‌ های مرتبط با تولید آبزیان در استان قابلیت توسعه هر چه بیشتر را دارد.

طاهری ادامه داد: در سال 1400 تعداد 5 دوره آموزشی تخصصی تکثیر و پرورش و مکانیزاسیون آبزیان جهت کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی استان برگزار گردیده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال 1400 با همکاری مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی تاکنون 6 برنامه رادیویی جهاد سبز در خصوص پرورش ماهیان گرمابی، تیلاپیا، زینتی، سردابی، زالوی طبی و فوائد مصرف آبزیان بمدت 495 دقیقه و 4 برنامه تلویزیونی زنده با عناوین ماهیان زینتی، سردابی و زالوی طبی بمدت 155 دقیقه تهیه و از شبکه سراسری برکت جهاد کشاورزی پخش گردیده است.

مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان با بیان این که در سال گذشته میزان 2128 تن انواع آبزیان گرمابی، سردابی، خاویاری، تیلاپیا و بیش از 6 میلیون قطعه ماهیان زینتی در 347 مرکز پرورش ماهی استان تولید گردید، یادآور شد: برای سال جاری تولید 2300 تن انواع آبزیان پیش بینی شده و در سال پایانی برنامه هفتم توسعه میزان تولید 3000 تن آبزیان در نظر گرفته شده است.

طاهری با تأکید بر این که قم دارای 8 مرکز تولید ماهیان خاویاری با ظرفیت پروانه بهره‌برداری 105 تن گوشت است و جایگاه  ششم کشور را در تولید خاویار پرورشی بدست آورده، اظهار کرد: گوشت و خاویار پرورشی استان بدلیل استفاده از آب های تمیز و نظارت مستمر کارشناسان دامپزشکی مزرعه  و اداره کل دامپزشکی استان فاقد هرگونه آلودگی بوده و با بهترین کیفیت از استقبال خوبی برای صادرات برخوردار است.

وی افزود: اولین صادرات گوشت فیل ماهی پرورشی کشور توسط بخش خصوصی  در سال 86 بمیزان 3 تن و اولین صادرات خاویار فیل ماهی پرورشی کشور توسط بخش خصوصی در سال 90 توسط آقای محمد تقی برخوردار پرورش دهنده ماهیان خاویاری استان قم صورت گرفته است.

مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان با اشاره به این که در سال گذشته میزان 128 کیلوگرم خاویار پرورشی نیز در استان قم استحصال و صادر شده، عنوان کرد: در سال 1400 آقای محمد تقی برخوردار پرورش دهنده ماهیان خاویاری استان قم بعنوان نمونه ملی پرورش دهنده ماهیان خاویاری در آب های داخلی کشور انتخاب گردیدند.

طاهری با بیان این که قم دارای جایگاه یازدهم کشور در تولید ماهیان زینتی می باشد، تأکید کرد: افتتاح دومین مرکز مهارت آموزی تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در منطقه محروم دهستان قمرود استان قم نقش مهمی در توسعه فرصت‌های سرمایه‌ گذاری و اشتغال در بخش تولید ماهیان زینتی خواهد داشت.

وی در ادامه با بیان این که اولویت کاری این مرکز توسعه، آموزش و ترویج تکثیر و پرورش ماهیان زینتی سازگار با آب شور است، ابراز کرد: نخستین مرکز مهارت آموزی و پژوهشی تکثیر و پرورش ماهیان زینتی استان نیز از سال 1397 مشغول فعالیت است که تاکنون موفق به دستیابی به بیوتکنیک تکثیر مصنوعی و نیمه مصنوعی 10 گونه ماهیان زینتی وارداتی و ارائه آموزش ‌های تخصصی تکثیر و پرورش ماهیان زینتی برای بیش از 200 نفر از دانشجویان رشته شیلات و فعالان تکثیر و پرورش ماهیان زینتی شده ‌است.

طاهری یادآور شد: بیشترین میزان تولید آبزیان استان به ترتیب در شهرستان‌ های قم، جعفرآباد و کهک انجام می ‌شود و 363 نفر به صورت مستقیم در این بخش اقتصادی مشغول به‌کار هستند.

وی بیان کرد: پرورش ماهیان خاویاری و ماهیان زینتی دارای بازده اقتصادی بیشتری هستند و پروانه تأسیس و تسهیلات بانکی جهت ایجاد واحدهای آبزی پروری اعطا می گردد.

طاهری با بیان این که سرانه مصرف آبزیان در سال گذشته معادل 2/7 کیلوگرم بوده، اظهار کرد: تهیه و توزیع بسته های آموزشی فوائد مصرف آبزیان (شامل لوح فشرده، بنر، بک لیت، استند، کتابچه، انیمیشن) جهت ارتقای فرهنگ مصرف آبزیان انجام می گیرد و در این خصوص در سال 1399 سه عنوان انیمیشن و در سال گذشته تعداد 5 عنوان انیمیشن با موضوع ترویج مصرف آبزیان تهیه گردیده است.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/362378/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قم در سالروز رحلت پیامبر و شهادت امام حسن مجتبی به سوگ نشست

ابتکاری جدید در تولید بازی های قرآنی

برخورد اتوبوس و کامیون حادثه آفرید

افزایش آمار دانش‌آموزان قمی به بیش از 295 هزار نفر

آمار امروز ابتلا به کرونا در استان قم

خسارات‌ میلیاردی به شهرها را چه کسی جبران می‌کند؟

مرگ تلخ دو نوجوان در کانال آب

نتایج پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

واژگونی مرگبار تانکر حمل سوخت در جاده اهواز

خزعلی: امیدواریم بتوانیم قدمی جهت رفع محرومیت‌ها در مناطق برداریم

فرمانده سپاه استان قم:‌ مردم همیشه پای کار انقلاب هستند

هیئت‌های مذهبی قم اهانت اغتشاشگران به مقدسات را محکوم می کنند

فرماندار قم: اغتشاش‌گران پنج میلیارد تومان به اموال عمومی خسارت وارد کردند

قم/ خسارت 5 میلیارد تومانی به اموال عمومی در پی اعتراضات

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 2 مهر 1401

تصاویری از حضور مردم مشهد در مراسم تشییع شهیدان دوست محمدی و جاوید مهر

ورود بیش از سه میلیون زائر به مشهد مقدس

مدارس کانکسی تا پایان سال جمع آوری می‌شود

ساعت بازدید از موزه‌ها تغییر کرد

جدیدترین آمار کشته‌های اعتراضات چند روز اخیر کشور | 76 نفر فقط در یک استان مجروح شدند | خسارت سنگین به تاسیسات شهری قم و مشهد

مدیریت کمبود سرویس مدرسه در قم

افزایش آمار دانش‌آموزان قمی به بیش از 295 هزار نفر/32 مدرسه به مدارس قم افزوده شد

زنگ مهر در دو مدرسه منطقه 5 به صدا درآمد

آیین کلنگ زنی و تحویل زمین برای احداث کلانتری در منطقه 11 برگزار شد

پیکر شهید تازه‌تفحص‌شده دفاع‌مقدس در کرج تشییع می‌شود

ندای خروش حوزویان قم در محکومیت اغتشاشات طنین‌انداز شد

زنگ آغاز سال تحصیلی در مدارس منطقه 10 نواخته شد

ماه مهر، ماه ستایش و ارج نهادن به علم و دانش‌اندوزی است

واریز اشتباهی 250 هزار دلار به حساب یک بلاگر

رونمایی از پوستر" تولید اصیل؛ شایسته فرهنگ غنی "

شمال تهران آماده حضور دانش‌آموزان شد

افتتاح 100 بازار تره‌بار در دستور کار است

مبلغی: چندجانبه‌گرایی در جهت نفی قدرت واحد است

آغاز ثبت‌نام سی امین جشنواره دانشجوی نمونه

کاراته‌وان ترکیه؛ خدابخشی و نعمتی راهی فینال شدند

مصائب «تغییر ساعت فعالیت مدارس» برای والدین

مرور برخی عملیات های دوران دفاع مقدس که تاکنون نشنیده اید!

مردم چگونه می توانند وقف انجام دهند؟

چند میلیون دانش‌آموز امروز راهی مدرسه شدند؟

اجرای 30 عنوان برنامه فرهنگی تبلیغی در قرارگاه مردمی اربعین قم +تصاویر

نهمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران

اعتبار 7 میلیاردی کمیته امداد قم برای شروع سال تحصیلی

اختصاص چهار هکتار زمین رایگان به ساخت مرکز ترک اعتیاد در چابهار

پیش‌بینی خیزش گردوخاک در قم

اجتماع بزرگ مردم و هیئات مذهبی قم برگزار می‌شود

نشست خبری معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران

تجمع اعتراضی حوزویان در محکومیت اهانت به مقدسات برگزار شد

اولویت احداث بازار میوه و تره‌بار با محلات فاقد میادین میوه و تره‌بار است/ تفاوت 40 درصدی قیمت اقلام میادین شهرداری با مغازه‌های سطح شهر

از تلاش صادرکنندگان قمی برای حضور موفق در بازارهای آفریقا تا تولید 12 هزار تن انواع کاغذ

کمبود سرویس مدرسه در قم مدیریت شد