عصر قم

آخرين مطالب

شهربازی های فعال قم چقدر استاندارد هستند؟ اجتماعی

شهربازی های فعال قم چقدر استاندارد هستند؟
  بزرگنمايي:

عصرقم- بازی در پارک ها و فضای باز برای کودکان، به دلایلی همچون استفاده از هوای تازه، بیرون آمدن از محیط خانه و سرگرمی، برقراری ارتباط های اجتماعی و فعالیت های بدنی در راستای ارتقای سلامت آن ها بسیار مفید است اما گاها والدین به دلیل نگرانی از آسیب های احتمالی، کودکان را از استفاده از وسایل بازی در پارک ها و شهر بازی ها محروم می کنند بنابراین ایمنی و استاندارد بودن وسایل بازی همچون تاب و سرسره و به ویژه وسایل متحرک و الکتریکی در شهر بازی ها برای والدین اهمیت ویژه ای دارد.

با توجه به این نگرانی ها و اهمیت تضمین سلامت کودکان در هنگام بازی و در راستای ایجاد محیطی شاد، مفرح و سرگرم کننده برای کودکان علاوه بر لزوم مراقبت والدین و آگاهی دادن به کودکان از نحوه عملکرد وسایل بازی، انجام یکسری اقدامات و فعالیت ها برای کاهش آسیب به کودکان ضروری است.

مهمترین اقدامات ارزیابی ایمنی و استاندارد زمین های بازی به لحاظ طراحی و فاصله استاندارد، وجود تجهیزات غیر فلزی و کف پوش مناسب نظارت به موقع و نگهداری از تجهیزات است.
با وجود اهمیت این مسئله برای والدین برخی از اخبار مبنی بر غیر استاندارد بودن شهر بازی ها و زمین های بازی منجر به این می شود که والدین فرصت فعالیت های بدنی و سرگرمی کودکان را در پارک و فضای سبز از آن ها بگیرند که البته نگرانی به جایی است.

به همین دلیل به محض مواجه با خبری که حاکی از این بود که 50 درصد از وسایل شهربازی ها و زمین های بازی شهر قم استاندارد و مجوز اولیه را هم ندارند به بررسی صحت و سقم خبر پرداختیم.

در همین رابطه مجید آوری فرد مدیر کل استاندارد قم در خصوص انتشار خبری مبنی بر نداشتن استاندارد اولیه 50 درصد از وسایل شهر بازی ها و زمین های بازی استان با بیان این که این خبر دقیق منتشر نشده به توضیح تفاوت شهر بازی با زمین بازی پرداخت و گفت: شهربازی ها مجموعه هایی هستند که در آن ها تعدادی از وسایل تفریحی مکانیکی و الکتریکی و محرک موجود هست که در استان قم استاندارد های لازم را دارند و مشکلی وجود ندارد.

شهربازی های فعال قم چقدر استاندارد هستند؟

وی با بیان این که متولی زمین های بازی شهرداری است، عنوان کرد: زمین های بازی قسمتی است که در مجموعه ی فضای سبز و پارک ها موجود و اسباب بازی هایی همچون سرسره و تاب و در واقع وسایل غیر الکتریکی و بدون تحرک را دارند لذا در حوزه استاندارد زمین های بازی مشکلاتی وجود دارد.

آوری فرد با اشاره به این که زمین های بازی سه نوع تاییدیه استاندارد دارند، اضافه کرد: اولین استاندارد تهیه تجهیزات بازی از نظر ساخت و تولید توسط کارخانه هایی است که از سازمان ملی استاندارد دارای نشان هستند.

وی ادامه داد: فاز دوم چینش، طراحی و نصب استاندارد تجهیزات زمین های بازی است به این معنا که امکان دارد در زمان نصب پایه ها محکم نبوده و کف پوش مناسبی وجود ندارد و یا از نظر فیزیکی فاصله تجهیزات نسبت به هم و یا دیوار مناسب و کافی نباشد و احتمال برخورد و آسیب به کودک وجود داشته باشد.
 
مدیر کل استاندارد قم در ادامه سومین مرحله دریافت تاییدیه را بررسی تجهیزات مستهلک و فرسوده دانست و گفت: اگر چه تجهیزات استاندارد، تهیه و نصب شده باشند طی زمان مستهلک و فرسوده می شوند و کارکرد و ایمنی اولیه را ندارند این ها به صورت دوره ای توسط سازمان ملی استاندارد بازرسی و هر سال تاییدیه آن ها تمدید می شود.

آوری فرد ضمن تشکر از شهرداری قم یادآور شد: شهرداری در چهار سال گذشته تمام تجهیزات فلزی غیر استاندارد شهر قم را جمع آوری و تجهیزات بازی استاندارد خریداری کرد اما برای همه آنها نتواست تاییدیه نصب و بهره برداری دریافت کند.

وی بیان کرد: طبق آمار 124 تا از تجهیزاتی که در زمین های بازی قم وجود دارد توانسته تأییدیه نصب و بهره برداری را بگیرد به این معنا تجهیزات استاندارد بوده و به صورت استاندارد هم نصب شده و در مقطع خودش به بهره برداری رسیده است.

آوری فرد با تاکید بر این که 47 درصد تجهیزات موجود در زمین های بازی شهر قم تاییدیه های لازم را داشتند، متذکر شد: از تعداد 124 تجهیز در حال حاضر فقط 45 تجهیز دارای مجوز معتبر هستند لذا مجوز 79 تجهیز منقضی شده و اقدامی جهت دریافت تاییدیه مجدد برای این ها انجام نشده البته این درحالی است که تاییدیه اولیه را دارند اما با گذشت یکسال تاییدیه ها تمدید نشده است.

مدیر کل استاندارد قم متذکر شد: 47 درصد تجهیزات تاییدیه اولیه استاندارد را دارند که از این میزان 17 درصد هنوز معتبر است و 30 درصد زمان اعتبار آن ها منقضی شده است.

آوری فرد ادامه داد: علی رغم خرید تجهیزات استاندارد 53 درصد باقیمانده موفق به کسب تاییدیه نصب و بهره برداری نشدند لذا با توجه به مشکلات احتمالی در سلامت تجهیزات قبل دریافت تاییدیه و مناسب نبودن فضای فیزیکی باید در طراحی و چینش تجهیزات و فضای فیزیکی زمین بازی بازنگری هایی داشته باشند.

وی با بیان این که اخطار های لازم در این زمینه ابلاغ شده، ابراز کرد: قاعدتا تجهیزات زمین های بازی نباید توسط شهرداری به عنوان متولی مورد بهره برداری قرار بگیرد و اخطارهایی بابت اصلاح مشکلات داده می شود همچنین ماده 15 و 16 قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد تاکید کرده کالا یا خدمت دارای استاندارد اجباری در صورت نداشتن استاندارد حق بهره برداری از آن وجود ندارد و استفاده از آن جرم به حساب می آید و مطابق ماده 40 قانون با آن ها برخورد قانونی خواهد شد.

در پایان با اشاره به این که از شهرداری قم به دلیل اهتمام و سرمایه گذاری در جمع آوری تجهیزات فلزی و غیر استاندارد و خرید تجهیزات استاندارد تشکر کردیم، تأکید کرد: ما این انتظار را داشتیم که طی دو تا سه سال گذشته در زمینه دریافت تاییدیه این تجهیزات اهتمام بیشتری می کردند لذا می توان گفت مصالح خوبی فراهم شده اما ساختمان خوبی تهیه نشده است و توقع داریم حوزه مدیریت پارک ها و فضای سبز شهرداری اهتمام ویژه ای در جهت دریافت تاییدیه های لازم داشته باشند تا بتوانند محیطی ایمن برای شادی کودکان فراهم کنند.

88 درصد مجموعه‌های بازی کودکان و نوجوانان در قم استاندارد است

پیام جوادیان مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم نیز  طی سخنانی با اشاره به اهمیت حفظ سلامتی کودکان در پارک‌ها اظهار کرد: ایمنی و استانداردسازی یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری در قم بوده و نسبت به اجرای شاخص‌های استاندارد در پارک‌ها و بوستان‌ها دقت لازم صورت گرفته است.

شهربازی های فعال قم چقدر استاندارد هستند؟

وی از جمع‌آوری وسایل غیراستاندارد خبر داد و افزود: در سال 1395 بیش از 95 مجموعه وسایل بازی کودکان که فلزی بوده و استاندارد نداشت، از سطح بوستان‌ها جمع‌آوری شد و در حال حاضر جمعاً 223 مجموعه بازی کودک و نوجوان در بوستان‌ها وجود دارد که از آن‌ها 182 مجموعه دارای استاندارد ساخت و نصب بوده و تأییدیه دارند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم تصریح کرد: تنها 41 مجموعه‌ که قبل از سال 1395 نیز خریداری‌شده استاندارد ساخت ندارد، اما در مراحل نصب تمام استانداردهای لازم رعایت شده و همچنین 15 هزار مترمربع از زمین‌های بازی نیز دارای کفن‌پوش‌های استاندارد است.

وی همچنین کلیه شهربازی‌ها را نیز دارای استاندارد دانست و ابراز کرد: شهربازی غدیر، علوی و شهربازی هاشمی تا گواهی استاندارد دریافت نکردند، مجوز بهره‌برداری به آن‌ها داده نشد و تله‌سیژ بوستان علوی نیز تا زمانی که استاندارد را نگرفت مجوز بهره‌برداری به آن داده نشد.

جوادیان تأکید کرد: در سال 1395 سازمان پارک‌ها و فضای سبز از طرف اداره کل استاندارد قم به‌عنوان دستگاه برتر انتخاب شد و اخذ استاندارد برای مجموعه‌های بازی هرسال تمدید می‌شود، درصورتی‌که هیچ شهری در کشور این استاندارد را هرسال تمدید نمی‌کند.

لینک کوتاه:
https://www.asreqom.ir/Fa/News/359420/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

افزایش شمار افتتاح پروژه ها در هفته دولت امسال در قم

کسب مدال برنز توسط فرنگی‌کار قمی در قونیه

بهسازی پیاده‌روی اطراف میدان سعیدی قم

واکنش وزیر راه به بازتاب توئیت ضد برجامی اش

تعرض به قهرمانان ملی نتیجه ای جز رسوایی برای تعرض کنندگان آنها ندارد

زائران اربعین به این 2 نکته توجه جدی کنند

مرگ عجیب یک کودک در سطل آب کولر!

قم باید قطب پوشاک ایرانی اسلامی شود

حل مشکلات مناطق محروم قم در اولویت کاری مسئولان باشد

تلفات سیل در کره جنوبی به 14 تن رسید

پلیس‌ بازی مسافرکش اینترنتی؛ زیپ کیفش را باز کردم چشمم به یک اسلحه کلت افتاد!

وزیر علوم: کنکور حذف شدنی نیست

تصویری از دختری که ناجی 11 ایرانی شد

پلیس: گذرنامه‌های با اعتبار یک ماه در اربعین قابل تردد است

بیدارخوابی در زیرزمین برای قتل نامادری

هوا گرم تر می شود

پس از 3 سال، مرز خسروی بر روی زائران بازگشایی شد

زورگیری از کارگران شهرداری؛ متهمان دستگیر شدند

سیل در 3 ولایت افغانستان 21 قربانی گرفت

جهش خطرناک کرونا؛ 83 نفر دیگر در شبانه روز گذشته فوت کردند

وزیر آموزش و پرورش: اگر اولیا کمک به مدارس دادند مدیران بگیرند

شرایط خروج بدون وثیقه مشمولان غیرغایب برای زیارت عتبات‌ عالیات

3 هزار نیروگاه خورشیدی در قم ایجاد می‌شود

چرا فرش ابریشم دستباف قم پرطرفدار است؟

تنور داغ تخلفات نانوایی ها در قم

افتتاح 40 پروژه شهرداری قم در هفته دولت

تبدیل قم به کانون تولید پوشاک فاخر با تدوین برنامه پنج ساله

برنامه‌های استانداری قم در هفته دولت تشریح شد/مردم محور اقدامات هفته دولت هستند

واریز آورده اولیه 27 هزار متقاضی مسکن نهضت ملی در قم

160 میلیارد تومان اعتبار برای احیای قنوات خراسان‌جنوبی مصوب شد

گلایه مردم قم از فروش نان به دامداری‌ها توسط نانوایی‌ها

توقیف 11 تُن چوب قاچاق در محور قم-گرمسار

سومین نشست مقابله با فقر مطلق در استان خرسان شمالی تشکیل شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز: اولویت اعطای تسهیلات و حمایت از مشاغل خانگی بر تعاونی هاست

روزانه 20 طرح دعوی کارگری و کارفرمایی در استان اردبیل ثبت می‌شود

اقدام عجیب دختر 16ساله برای بستن زبان مادر!

عامل ایجاد رعب و وحشت برای زنان اعدام می‌ شود

جزئیات تصادف مرگبار اتوبوس با خودروهای سواری‌

تکذیب جنجالی روسیه درباره مذاکرات وین

ارزیابی مقام آمریکایی از فضای مذاکرات وین

امتیازات قابل‌ توجه در پیش‌ نویس مذاکرات وین

ناوهای موشک‌ انداز ایران وارد باکو شدند

زلنسکی برای مذاکره با پوتین شرط گذاشت

پیشنهادات جدید مورا درباره برخی موضوعات باقی‌ مانده در وین و پاسخ ایران

توضیحات جوزپ بورل درباره عاقبت مذاکرات وین

آمریکا: آماده امضای سریع توافق وین هستیم

واکنش روسیه به پرتاب «خیام» توسط این کشور

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 23 مرداد 1401

میزبانی شهروند از 5هزار و 500 هیات مذهبی از طریق پروژه عطر سیب

رای قاطع شورا به ریاست مجدد مهدی چمران